Osmý den v západních Čechách – v hlavní roli minerální prameny
Sobota 7. července 2018
Z Dolního Rychnova u Sokolova jsme se vydali směrem ke Kynšperku nad Ohří, před městečkem odbočili vlevo na silnici č. 212, která nás dovedla do Lázní Kynžvart, kde jsme chtěli strávit první polovinu dnešního dne.
Klikatá a velmi členitá silnice ubíhala tichým Slavkovským lesem, kde byl teď v létě chládek a příjemná pohoda. Zastavili jsme na rozcestí u kamenného pomníku a informační tabule a dozvěděli se, že tato místa si zažila doby rušné i krušné. Text uváděl, že v této oblasti zaniklo 23 vesnic – původní obyvatelé byli po válce odsunuti a vesnice zanikly, když se staly součástí vojenského újezdu, který území Slavkovského lesa z větší části zabral.
Slavkovský les se od středověku nazýval Císařský les (Kaiserwald), teprve po 2. světové válce byl přejmenován.
Vždycky mě zajímal vznik názvu města Kynžvart – následující odstavec snad zájemcům přiblíží původ zvláštního slova.
K ostraze soutěsky, kterou vedla významná obchodní cesta z Bečova přes Teplou do Chebu, byl králem Václavem I. vybudován v polovině 13. století na kopci nad dnešním městem hrad nazvaný Kunigeswart, tedy Králova varta (stráž) – během doby se ustálilo české slovo Kynžvart. Pomezní královský hrad však postupně pozbyl významu, usadili se v něm loupeživí rytíři, a proto ho na základě žádosti chebských konšelů nařídil v roce 1348 Karel IV. zbourat. Zdejší panství pak vlastnily různé rody, v roce 1630 však připadlo Metternichům, kteří tu zůstali až do příchodu americké armády v roce 1945.
Prohlídku Lázní Kynžvart (Bad Königswart), kde v současnosti žije necelých 1 500 obyvatel, jsme začali na náměstí.
Od pradávna byly známy četné prameny vyvěrající na kraji města, ale teprve v roce 1856 postavili Metternichové první lázeňské budovy, jejichž návštěvníci využívali minerální vodu a dobré zdejší klima. Během asi 2 kilometrů, které jsme ušli k parku za městem, v němž kolem pramenů vyrostla léčebná zařízení, jsme se pečlivě rozhlíželi kolem sebe, abychom vstřebali co nejvíce z této lokality, kterou jsme procházeli poprvé – při každé návštěvě ji zastínil věhlas metternichovského zámku.
Význam lázeňských pramenů vzrostl po návštěvách slavných osobností, které ji spojily většinou s pobytem na zámku Metternichů – básník Goethe, baron Rothschild a španělský král byli dobrým příkladem pro další bohatou klientelu z celé Evropy. Důležitost zdejších lázní byla potvrzena i tím, že v roce 1918 získalo město oficiální název Lázně Kynžvart.
Vrátili jsme se do města a autem zajeli k zámku.
Kynžvartské panství bylo bohaté – ve 14. a 15. století se na jeho území dobývaly železné a stříbrné rudy i barevné kovy, v období rozmachu cínového dolování v Císařském lese během 16. a 17 století byl Kynžvart jedním z hornických center.
Na konci 16. století byl v údolí vyrostl pod středověkým Kynžvartským hradem renesanční zámek, který po Bílé hoře získali spolu s panstvím v roce 1630 Metternichové a přestavěli své nové sídlo barokně. Nejslavnější majitel panství, říšský kancléř kníže Metternich, nechal zámek, z něhož chtěl udělat výkladní skříň Evropy, přebudovat na začátku 19. století ve stylu vídeňského klasicismu. K přestavbě zámku a úpravě okolního parku povolal italského architekta Pietra Nobileho.
Dopřáli jsme si prohlídku zámeckých komnat, muzea, knihovny i slavného kabinetu kuriozit – části trasy se s námi můžete podle Mirkových obrázků zúčastnit.
V kabinetu kuriozit, o němž se nedá povídat, ten je nutné vidět, je soustředěno 4 000 exponátů z celého světa – mince, přírodniny, historické kuriozity, archeologické nálezy ze slavných lokalit. Hodnotu mnoha vystavených předmětů tvoří jejich spojení s konkrétní historickou osobou či událostí. Je obdivuhodné, že pro přesný popis exponátů, jejich původ a uložení v příslušné vitríně slouží dochované detailní dobové katalogy a inventární knihy.
Užili jsme si skvělou KPČ (kulturně-poznávací činnost, jak se říkávalo kdysi 🙂 ) – zámek i okolí jen zářily, a my samozřejmě také – vzpomínala jsem na poslední návštěvu před mnoha lety, kdy byl celý areál v katastrofálním stavu. Na detailní prohlídku zámeckého parku a návštěvu zřícenin hradu bychom potřebovali další čas, ale poslední den pobytu v tomto kraji jsme chtěli ještě navštívit Mariánské Lázně, a tak jsme se s Kynžvartem rozloučili.
Vydejte se s námi za doprovodu následujících fotografií na prohlídku Mariánských Lázní:
Pro terénní a sadové úpravy angažoval Václava Skalníka na počátku 19. století opat kláštera Teplá Karel Kašpar Reitenberger, který byl iniciátorem založení města poté, co tepelský lékař Dr. Nehr provedl analýzu zdejších minerálních pramenů a zjistil jejich léčivé účinky.
(Psali jsme o nich 2. 3. 2019 ve článku Klášter Teplá)
Václav Skalník prospěl Mariánským Lázním nejen výše zmíněnou činností, dlouhá léta byl i starostou a jeho zásluhou dostalo město jedinečný ráz, z něhož dosud žije.
Poblíž Zpívající fontány, na čestném místě, je socha Karla Kašpara Reitenbergera, opata premonstrátského kláštera Teplá a rodáka z nedalekého Úterý, který dal vysušit bažinatou půdu v okolí léčivých minerálních pramenů a inicioval stavbu Mariánských Lázní.
Procházka Mariánskými Lázněmi byla jen kratičkou ochutnávkou šlehačkového dortu (jak kdysi nazval město jeho obdivovatel Miroslav Horníček, který sem léta jezdíval), letmým setkáním s krásou – slunce se klonilo k západu a čas pracoval proti nám.
Asi 9 kilometrů od Mariánských Lázní, uprostřed smrkových lesů a tichých rybníků, v nejcennějším území CHKO Slavkovský les, leží zdejší klenot Kladská. Ano, obdivné přívlastky tomuto krásnému koutu světa právem náleží!
Ve druhé polovině 19. století přijel kníže Otto Friedrich Schönburg-Waldenburg na lov do Kynžvartu, poznal toto místo a zamiloval si ho natolik, že se zde usadil. Roku 1875 si tu nechal postavit lovecký zámeček, zanedlouho vyrostlo pět dalších srubů pro lesní úředníky, restaurace, pila a několik hájenek ve švýcarském stylu, které dodnes tvoří základ osady – v současnosti obývané asi šedesáti obyvateli v osmnácti domech. A také množstvím informačních tabulí, z nichž se zájemce dozví vše o vzniku a historické podobě osady i o zdejším vodním bohatství.
Po smrti zakladatele převzal panství jeho syn, princ Sigismund (1866–1936), který si přál být pochovaný na úpatí druhého nejvyššího vrchu Slavkovského lesa, Lysiny (982 m n. m.) – nejvyšší vrchol Lesný je jen o 1 metr vyšší. 🙂 K hrobce vede z osady červeně značená turistická trasa, proto jsme se tam vydali.
Osada Kladská tvoří vlastně jen úvod k ústřednímu a nejcennějšímu bodu, kterým je voda v soustavě deseti rybníků obklopených smrkovými lesy, rašeliništi a bažinami. Zdejší ojedinělý soubor horských vrchovištních rašelinišť ve výškách 800 – 930 m n. m. má rozlohu téměř 300 hektarů.
Teď je ta pravá chvíle připomenout si článek z 26. 2. 2019, v němž zmiňujeme Dlouhou stoku u Krásna – počátek 24 km dlouhého vodního kanálu je právě zde, napájen vodou z Kladské. Obdivuhodné technické dílo bylo dokončeno v roce 1536 a sloužilo k dodávkám vody pro vypírání hornin při úpravě vydolovaných rud na Slavkovsku. Stoka, asi 2 m široká a 1 metr hluboká, která měla ještě dlouhou síť kanálů, napájela 52 rudných mlýnů. Dlouhá stoka byla prohlášena Národní kulturní památkou.
Ještě zmíním, že na Kladské pramení Pramenský potok, protékající obcí Prameny, o níž a jejích pramenech jste četli ve včerejším článku (2. 3. 2019). 🙂
Pro úplnost dodám, že v této oblasti, asi 3 km severovýchodně od Mariánských Lázní, má v prameništi, které je přírodní rezervací, svůj počátek řeka Teplá. Ta protéká Teplou, Bečovem a v Karlových Varech ústí po 65 km dlouhé cestě do Ohře.
Podvečerní slunce zalilo hladiny rybníků stříbrem, uprostřed nehybné vodní plochy pózovaly malé ostrůvky se stromy a rákosím – kalendářová idyla!
My jsme ale museli ten božský kraj opustit, zítra končí naše turistická dovolená v Karlovarském kraji, o níž budeme mluvit pouze v superlativech.
Po příjezdu do Dolního Rychnova jsme si do vandrbuchu zapsali ušlapaných 13 km, pežotek dnes urazil 92 km.
Byl vlahý letní večer, hvězdy předly, tiše jsme seděli v tmavém koutě rozlehlého dvora, kam nám v té podivuhodné chvíli přišla dát liška dobrou noc…
Program minulých dní:
První den: Sokolov,
Druhý den: Rozhledna Cibulka, Rotavské varhany, Hartenberg, Šindelová, Kraslice,
Třetí den: Ostrov, Jáchymov, Kyselka,
Čtvrtý den: Františkovy Lázně i blízký Soos, ale nejdříve Chlum Svaté Maří,
Pátý den: Město Aš s rozhlednou Háj a putování k Trojstátí,
Šestý den: Bečov nad Teplou a relikviář sv. Maura, rozhledny Krásno a Krudum,
Sedmý den: Klášter Teplá a prameny v Pramenech.