Zahájení cykloturistické sezóny 2010 na Jihlavsku
Když se ve čtvrtek 18. června 2009 odpoledne zahajovala u nově osazeného základního kamene stavba cyklostezky Jihlava – Třebíč – Raabs an de Thaya a jihlavský primátor, o kterém se dobře ví, že jeho koníčkem je cyklistika a vůbec sport, při té příležitosti řekl, že příští jaro už bude stezka průjezdná, jistě tomu věřil a s ním i shromáždění členové svazku měst a obcí, kudy budoucí stezka měla vést, ale přiznám se, že my dva, jako jedni z mála běžných cyklistů, kteří se přišli na tu zahajovací slávu podívat, jsme tomu spíše chtěli věřit, však dobře známe, sliby – chyby…
Ale… čas letěl jako mladý dravý cyklista a jemu v patách se zprůjezdňovaly úseky podél řeky do Luk i jinde a na jaře už bylo jasné, že se po nové cyklostezce svezeme nejméně do Třebíče. Náš odbor KČT Čeřínek měl naplánováno na neděli 25. dubna zahájení cykloturistické sezóny a po domluvě s primátorem Jihlavy jsme změnili původní trasu za účast na otevření a projetí cyklostezky, které bylo stanoveno na stejný den. V té době nemohl nikdo tušit, že atraktivita projektu, krásné počasí a dychtivost lidí po cykloprojížďkách přiláká na start kolem tisíce lidí!
Věra Veselá z našeho odboru vytvořila pro účastníky zahájení cyklosezóny pamětní list (zdaleka se pak nedostalo na všechny),
my jsme se ve velmi sychravé neděli 11. dubna vydali na předběžný průzkum trasy Jihlava – Třebíč, abychom dostáli pravidlu o serióznosti turistických pozvánek. Vše na trase ještě není dokonalé, druhá etapa výstavby bude pokračovat, ale dalo se říct, že všechny úseky jsou průjezdné, některé nádherné, jen dobré značení dosud chybí (teď už věřím slibu, že bude). Té studené a větrné neděle jsme projížděli celou trasu (někde jsme tápali, kudy oficiálně stezka povede), v Třebíči jsme si za odměnu koupili v cukrárně větrník a punčový řez a frčeli jsme u vytržení zpátky – 96 kilometrů Vysočinou je sice před zahájením sezóny dost, ale nadšení byla hlavní pohonná emoce…
Za čtrnáct dní, 25. dubna, byla neděle slunečná, jihlavské náměstí se začalo už před desátou dopolední plnit, mluvili činovníci, předváděli se výtečníci (cyklističtí), přátelsky se zdravili účastníci, hudba hrála, cyklistická srdce plála…
My, členové Čeřínku, jsme premiérově oblékli žluté reflexní vesty s naším logem, čímž jsme se pořádně zviditelnili. Před jedenáctou už začalo být jasné, že akce má pronikavý úspěch, zdaleka ne všichni se vešli na start v Křižíkově ulici na plácek před základním kamenem 120 kilometrů dlouhé cyklostezky, přilehlé ulice byly plné.
Následující fotku startovní můžete porovnat s tou poklepovou z minulého roku. Všechny cyklistické duše přihlížely, jak primátor Jaroslav Vymazal a předseda našeho odboru KČT Jirka Veselý (oba vzápětí sedli na kolo a jeli do Třebíče) ve společnosti investorů stylově stříhají místo startovní pásky cykloduši:
A pak už se stovky lidí všeho věku a výkonnosti vydaly na trať, jejímž nejzazším cílem byla pro dnešní den Třebíč. Jistě je stezka zprovozněna i v úseku Třebíč –Raabs, ale ten průzkum na nás teprve čeká. Zatím uvedu průběh trasy tak, jak jsme ji jeli my, třeba se někomu bude hodit.
Jihlava – Helenín – Malý Beranov – Petrovický mlýn – Luka n/Jihl.(k továrně) – Bítovčice – Přímělkov – (podle libosti zajížďka na Rokštejn – Panská Lhota) – Dolní Smrčné – k Bransouzům – vlevo nahoru na Chlum – Leština – Červená Lhota – Fretychův mlýn – Kratochvílův mlýn – Přibyslavice – Nová Ves – Petrovice – Červený mlýn – Sokolí – Třebíč
Celou trasu jsem pro přehlednost rozdělila do tří mapek, první část je z Jihlavy do Přímělkova.
Cestou bylo možné udělat na několika místech občerstvovací zastávky, všude ovšem bylo hoodně živo.
Na druhé mapce je tečkami zakresleno, kudy prý v budoucnosti na Rokštejn a přes Panskou Lhotu cyklostezka povede, zatím však se musí po turisticky značené cestě, vyzkoušeli jsme to při naší průzkumné jízdě a posuďte sami, zda je to lákavé, psala jsem už o těch končinách.
I když nezvolí cyklista variantu k hradu, čekají ho líbezné obrázky při březích řeky,
v polích, lesích a vesnicích, kudy stezka vede. Stačí si tam pro zážitky dojet.
Teď se podívejte na třetí mapku, která ukazuje trasu z Červené Lhoty do Třebíče.
Trasa je hodně členitá, při cestě do Třebíče si užijeme krásný sjezd do údolí k Fretychovu mlýnu (na zpáteční cestu teď nemyslíme),
a v jeho blízkosti můžeme obdivovat nový most přes řeku Jihlavu, vystavěný pro užitek a potěchu cyklistů.
Kousek dál je to horší kvůli nevyřešeným majetkovým vztahům, do Přibyslavic se musí po červeně značené turistické cestě kolem mlýna, což zdatní cyklisté v pohodě překonají, i když si třeba vyslechnou řečnické cvičení nerudné majitelky… (Je možná i objížďka kritického úseku). V neděli, při zahájení, se v Přibyslavicích vyznamenali místní hasiči, od nichž každý cyklista dostal klobásku, nealko, tatranku a vlídné zacházení hostitelské. Sláva jim!!
Za Červeným (Petrovickým) mlýnem cyklostezka zláká podél řeky do Sokolí,
kde nám nádherné scenérie bohatě vynahradí výstup na kopec nad Třebíčí.
Do Třebíče jsme vjeli s vítězným pocitem mohutnějším o vědomí, že dneska nemusíme zpátky do Jihlavy šlapat, že máme padla, protože nás přátelé odvezou autem. Tak jsme našich celkových dnešních 58 kilometrů šli zapít dvěma deci vínka na zahrádku hospůdky u třebíčských břehů Jihlavy…
Prožili jsme neděli, jakou bych přála všem lidem dobré vůle. Když teď napíšu, že se těšíme na druhou část cyklostezky Třebíč – Raabs, jistě nám snadno uvěříte.
Tak, tak … úsměv po celý rok … 🙂
Ať vám všem vydrží ten úsměv celý rokTož tak šlapéééééém!!