Zeleně značená pěší trasa
Tato kratičká zpráva má být sumářem tří článků o značení jednotlivých úseků, které jsme letos na jaře podle zadání našeho vedoucího značkaře Ing. Ivana Bohatého obnovili a byli bychom rádi, aby sloužila jako pozvánka nejen pro turisty (kteří ji pro její atraktivnost dobře znají), ale třeba i pro ty čtenáře, kteří mají málokdy možnost vydat se na pouť Vysočinou…
Uvedená cesta měří 15 kilometrů, začíná v Dolní Cerekvi, kam se dostanete autobusem či vlakem, a končí ve Třešti, odkud je také dobré dopravní spojení. Záměr tvůrců trasy byl jasný: provést lidi nevšední krajinou, která nabízí množství výhledových míst, je historicky významná a vyniká kultivovaností…
Zde je celková trasa:
Začnete-li uvažovat o projití cesty, podívejte se, nač se můžete těšit z Cerekve do Jezdovic, z Jezdovic k třešťské hájence a odtud do Třeště.
Třešť nabízí turistická lákadla (dům J. A. Schumpetera, expozice o Franzi Kafkovi v židovské synagoze), my navíc dáváme tip na zámecký park,
kde kromě stromů, z nichž každý jeden stojí za obdiv, můžete vidět i tuto skulpturu,
na jejíž zadní stěně přečteme: „I když je nejhlubší tma, měj na paměti, že zase vyjde slunce.“ Jan Podzimek
Nejmilejší můj strom, v každé roční době jinak krásný, je mohutný dub u zámku:
Vydáte-li se na doporučovanou cestu časně zjara, dostanete na Špičáku sněženkovou prémii, vydáte-li se kolem vánoc, můžete si ve Třešti prohlédnout betlémy.
To by pro nás byla, Zuzi, velká radost, kdybys přijela na Vysočinu a prošla nějakou turistickou značenou cestu!
Vida, do obou míst vede vlak, to by stálo za návštěvu, nikdy jsem v těchto místech nebyla, jenže já jak mám volno, táhne mě to na Baldu… no nic, mrknu jak mi jedou vlaky, je to lákavá nabídka, ale co tady z té vaší nabídky není lákavé? Pro jedno zapomíná člověk na druhé..