i pěšinkami „houbovými“ lesy v okolí Světlé nad Sázavou
30. srpna 2014
Klub českých turistů Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou pořádal už 33. ročník dálkového pochodu a cykloturistické jízdy krajem, kde spisovatel Jaroslav Hašek prožil poslední dva roky svého života – a představte si, že my jsme na startu této korunní akce světelských turistů stáli naposled snad před dvaceti lety! V čase vrcholícího léta nás vždycky turistika zavedla někam do dálek, a tak jsme letos byli plní zvědavého očekávání.
V přízemí školy, kde jsme se v sobotu 30. srpna 2014 registrovali, byla ta správná atmosféra, která každého „pravověrného“ turistu naladí – letmá setkání a pozdravení s přáteli, krátké dotazy a odpovědi na záležitosti zajímající obě strany, 🙂 úsměvy…
Pořadatelé připravili čtyři pěší trasy a čtyři pro cyklisty – všechny s možností občerstvení v klubové chatě na Modlani, v místě s nádherným výhledem.
Velmi volně se dá říct, že pěší trasy vedly západně od Světlé – Jitka a Honza Korbelovi, obdivovatelé této části Vysočiny, v níž jsme s nimi podnikli už několik vycházek (např. Posázaví neznačenými cestami), však měli v plánu projít další neprozkoumané cesty, přibližně na severovýchod od města, a tak jsme je spolu s Ivou Svobodovou doprovázeli na dobrodružné výpravě lesními stezkami (určitě tělnatým Haškem nikdy nenavštívenými). 🙂
Je pravda, že jsme vůbec nesledovali, kudy nás Korbelovi vedli – veškerá pozornost patřila houbám, kterých bylo v lesích kolem Homolí a Vlčkova mlýna neuvěřitelné množství!!
Chodili jsme s očima k zemi přišpendlenýma a najednou jsme byli v Josefodolu, odkud je do Světlé jen pár kilometrů. Protože jsme věděli, že od letošního června je možné na zámku, kde sídlí Muzeum Světelska, shlédnout unikátní expozici historického evropského skla, patřily další hodiny jemu. Přes tisíc skleněných výrobků od baroka po 20. století zaplňuje vitríny ve zrekonstruovaném zámeckém křídle. Vlastníkem obdivovaného souboru je Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, které jej do Světlé zapůjčilo kvůli rekonstrukci své budovy, prý to bude na dobu nejméně pěti let.
Výklad u skvostných skleněných exponátů ve výstavních sálech byl zajímavý, ale zaujaly nás i panely s přehledem dějin města a informacemi o zdejších významných osobnostech, stejně jako předměty vystavené v regionálním muzeu.
Na nádvoří zámku se konal dětský den, byly tu stánky a spousta hluku,
do nádherného parku jsme z nedostatku času jen nahlédli
a vyrazili na procházku městem. V centru jsme byli svědky přehlídky historických vozidel, která si dala ve Světlé nad Sázavou sraz.
Dá se říct, že dneska se nám neplánovaně podařilo skloubit turistiku s kulturou a vzděláváním a navíc ještě ty houby v ruksaku… 🙂
V roce 2011 jsme Světlou a okolí prošli pod vedením místních turistů, kteří uspořádali podzimní seminář vedoucích a cvičitelů turistiky, tak jen dva nejznámější obrázky: děkanský kostel sv. Václava a radnice.
Cestou do cíle nás ve frontě starších domů v jedné ulici zaujala vysoká prosklená budova se štíhlými světlými sloupy, na kterých se ve vzdušném víru vznáší nad vozovkou sám Ikaros…
Vzduchoplavec je patrně dezorientován – pod ním je totiž temně vyveden nápis Mont Blanc…
Nedopídila jsem se podrobností, ale věřím, že některý z našich přátel bude vědět. 🙂
V cíli byl k mání chutný gulášek, samozřejmě pivo a jiné laskominy – vše servírováno laskavými pořadateli a konzumováno v milé společnosti. Každý turista dostal k pamětnímu listu skleněný suvenýr – pohár s vybroušeným logem pochodu.
Organizátoři nám sdělili, že každý rok je pohár trochu jiný a že existují turisté, kteří vlastní sbírku třiatřiceti broušených pohárů ze Světlé!
Pochodu se zúčastnilo 303 turistů, z toho 55 cyklistů – jestli se všem vyvedl tak hezký den jako nám, odjížděli ze Světlé dobře naladění lidé. 🙂
Související články:
Jaroslav Hašek a Lipnice ,
Vycházka ze Světlé do Golčova Jeníkova .