18. ročník pochodu, jehož cíl je na vrchu Jalovci nedaleko Okříšek
Sobota 13. září 2014
Jalovec je zalesněný kopec na Vysočině, konkrétně v části zvané Křižanovská vrchovina – leží blíže Třebíči než Jihlavě a třebíčští turisté, ve snaze přitáhnout své kolegy na místo, které rozhodně stojí za návštěvu v kterékoli roční době (v zimě jsou tu v provozu lyžařské vleky), už léta pořádají hvězdicový pochod.
Předpověď počasí nehýřila optimismem, přesto jsme se přičinlivě rozhodli pro okružní poznávací trasu, abychom pak doma neumývali zablácené boty kvůli pár kilometrům ve známé krajině. 🙂
Trasa: Okříšky ŽTZ – Za Nivou – Kamenný vrch – Na Kříži ZTZ – Obůrka – Chaloupky – Radonín MTZ – zřícenina Střeliště – Vápenice – Jalovec – Číchov = 18 km
Do Okříšek jsme přijeli společně s Jitkou a Honzou Korbelovými ranním vlakem z Jihlavy a podle směrovníku u nádraží se vydali po žluté turistické značce směrem západním. Po pár kilometrech jsme byli v lese – a hub všude kolem jak naseto… Žádné hledání – jen sbírání a okrajování! Takže jsme ani nevnímali rozcestník Na Kříži, přešli plynule na zeleně značenou cestu a najednou byl před námi bývalý lovecký zámeček rodu Collalto, ve kterém sídlí od roku 2004 středisko ekologické výchovy – byli jsme na Chaloupkách poblíž Nové Brtnice. Tabulka místního názvu udávala výšku 650 metrů n. m.
(Rod Collalto je jeden z nejstarších šlechtických rodů s kořeny v 10. století – v roce 1623 zakoupil vojevůdce a diplomat Rombald XIII. (1575–1630) brtnické panství po zemřelém Zdeňkovi z Waldsteina, a postupně jeho potomci dokupovali během staletí další majetek v této části Moravy. O vše přišli Collaltové konfiskací v roce 1945.)
Abych nezapomněla – když jsme si prohlíželi zahradu a zámeček Chaloupky, už asi půl hodiny hustě pršelo…
V jedné slabé chvíli jsme se dokonce rozhodovali, jestli se nevydáme nejbližší cestou někam do civilizace, ale zdravý turistický rozum zvítězil – ostatně déšť zase ustal a lesy voněly…
Za silnicí Jihlava – Třebíč jsme jako zkratku do Radonína odhadli tu správnou lesní pěšinu a odtud nás spolehlivě vedla modře značená cesta k Jalovci. V lesích, dříve zvaných Království, asi kilometr za vsí na srázném návrší nad údolím Radonínského potoka je ve výšce asi 580 metrů n.m. zřícenina hradu Střeliště vystavěného snad na konci 12. století – k vidění jsou však jen valy a nezřetelné příkopy – zanikl už ve druhé polovině 15. století v době česko-uherských válek. Dříve uváděli historikové, že hrádek i okolní lesy snad patřily královně Konstancii, ale pozdější archeologické průzkumy ukazují, že objekt byl spíše jen lokálního významu – nemíří do rodu českých vládců. 🙁
Na rozcestí před výstupem na Jalovec jsme se, jako téměř každý kolemjdoucí, zastavili u kříže z roku 1897, postaveného na památku Josefa Kubína z Radonína.
Kříž je neobvyklý svou výzdobou – symbol hada můžeme vykládat několika způsoby – záleží na každém…
Vystoupali jsme po svahu a na vrcholové plošině, poblíž budov rekreačního a sportovního střediska Jalovec jsme uviděli skromnou chatu TJ Třebíč, ve které byl cíl dnešního turistického hvězdicového pochodu.
Přivítali nás třebíčští turisté, nabídli neuvěřitelně voňavou klobásku z grilu, různé nápoje dle výběru
a samozřejmě nás odměnili diplomem:
Opravdová odměna a vlastně cíl našeho snažení bylo však pobejt s přáteli…
Po hodince v kroužku soukmenovců jsme plní načerpané energie hotovi vydat se na nádraží do Číchova.
Loučíme se a hodně zdaru, štěstí a zdraví přejeme zvláště předsedovi KČT Třebíč Láďovi Tomášovi, který se zanedlouho vydá ve společnosti dvou přátel na trek do oblasti himálajské Kangchenjungy…
Sestoupili jsme ze svahu Jalovce a kratší, neznačenou cestou mířili do vsi Číchov v údolí řeky Jihlavy, odkud jsme se vrátili vlakem domů.