9. prosince 2017
Ze jména, které dají pořadatelé navržené turistické akci, vyplývá většinou místo určení a námět programu – a kam jinam by se na nenáročnou společenskou vycházku vydali členové KČT Čeřínek Jihlava nežli na chatu, která je ve vlastnictví jejich klubu?!
16 účastníků odjelo v 7:33 z Jihlavy vlakem do Dolní Cerekve, odkud je vedla žlutě značená turistická trasa až k úpatí kopců a poté zalesněným svahem na prostranství k oběma turistickým chatám, nedaleko od 761 metrů vysokého vrcholu masivu Čeřínku.
Městečko Dolní Cerekev (≈ 1 300 obyvatel), kam jsme zamířili po vystoupení z vlaku, už žilo přípravami na vánoce:
Bylo větrno a kluzko, ale se stoupající výškou přibývalo v lese sněhu a ubývalo větru, takže se situace pro nás pěšáky obrátila k lepšímu.
Tu cestu jsme prošli mnohokrát – roku 2014 jsme rovněž obnovovali zdejší žluté značení – ovšem v opačném směru, tedy z kopce dolů. 🙂
Je jasné, že jsme se, jako vždycky a jako skoro každý kolemjdoucí, zastavili na velice romantickém místě, u Hurdova lomu:
Těžbou vznikla v lomu jáma hluboká 14 metrů, tu však pravidelně zaplavovala voda a práce kameníků proto byla obtížná a také nákladná – v 50. letech 20. století ukončil provozovatel těžbu. RNDr. Ortwin Tauber píše, že v roce 1953 zde pracovali tři kameníci. U lomu jsou dva dobře udržované objekty původního provozu.
V zatopené jámě se pokoušeli potápěči hledat (bez úspěchu) zbytky jihlavské bronzové sochy T. G. Masaryka – ta byla jedné noci roku 1961 stržena, rozbita a v tajnosti odvezena prý do některého z lomů pod Čeřínkem. Masarykova socha na svém místě před gymnáziem vydržela od 12. 9. 1948, kdy tam bylo dílo akademického sochaře Jaroslava Šlezingera instalováno. (Po padesáti letech, 28. 10. 2011, byla nedaleko gymnázia odhalena replika původní sochy TGM.)
Vraťme se na Čeřínek – asi v polovině cesty jsme si připili na nadcházející vánoční svátky:
Naším cílem byla přívětivá restaurace chaty Čeřínek – a opravdu, ani dneska nezklamala výborná zdejší kuchyně, což ještě podpořilo kouzlo tohoto místa turisty milovaného. 🙂
Od pořadatelů vycházky manželů Veselých jsme dostali pamětní list a sladké perníčky:
Odešli jsme z Čeřínku tak, abychom mohli ve 13:05 odjet vlakem z Kostelce domů – měli jsme totiž před sebou ještě cestu do Ždírce u Jihlavy, kde v 17:00 začínal v kostele sv. Václava adventní koncert, na kterém účinkovali žáci ze smyčcového souboru a orchestru ZUŠ Polná.
Máme tohle prosincové období velice rádi – využíváme podle možností nabídky koncertů – včera, v pátek 8. prosince, jsme byli přítomni velice zajímavé hudební produkci v ZUŠ Jihlava – saxofonové kvarteto SaxSiesta 6 pod vedením učitele Antonína Veselého předvedlo program, který nás zcela okouzlil!
V neděli 10. prosince jsme zajeli do Netína (u Velkého Meziříčí), kde v kostele Nanebevzetí Panny Marie se konal adventní koncert, při němž účinkovali přední český varhaník Jaroslav Tůma a pěvec František Zahradníček, sólista opery Národního divadla v Praze. Po skvělých výkonech umělců nám při odchodu nabídli místní pořadatelé na plácku před kostelem voňavé svařené víno s ořechy, mandlemi a kořením – jako na objednávku právě začal tiše padat sníh…
Chci také vzpomenout na mimořádně emotivní vystoupení v Domě kultury v Jihlavě: ve středu 6. prosince se zde konal koncert ke 20. výročí založení Hudebního sdružení Gymnázia Jihlava – oslavencům z řad současných i bývalých studentů, jejichž vystoupení řízené sbormistryní Dagmar Němečkovou bylo radostné, akční, zkrátka báječné, přišli svým zpěvem pogratulovat Pěvecký sbor Foerster pod vedením sbormistra Pavla Brady a Jihlavský smíšený pěvecký sbor Melodie řízený Pavlem Salákem.