Bedřichov – Staré Hory – Horní Kosov – Rantířov – Rounek
11. února 2018
Ne že bychom podlehli svátku zamilovaných, či spíš nákupnímu valentýnskému řádění, když ale máme poblíž Jihlavy starobylou kapličku, která jako jedna z mála u nás uchovává ostatky sv. Valentina (a sv. Bonifáce), je to dobrá příležitost prokázat poctu světci, římskému knězi ze 3. století, a v době jeho svátku si na něj vzpomenout.
Úkolu se ujali turisté z odboru KČT Čeřínek a vždy v neděli nejbližší 14. únoru pořádají nedělní vycházku na Rounek – letos hlavní pořadatelka Věra Veselá pozvala zájemce už na 15. ročník a stanovila, že se turisté sejdou v 11 hodin na nádraží v Rantířově, odkud se společně vydají ke kapličce sv. Antonína nad Rounkem.
Zároveň sdělila, že turisté, kteří chtějí jít z Jihlavy do Rantířova pěšky, mají sraz v 9:20 ve Starých Horách – dostavilo se 18 pochodníků.
Trasa: Bedřichov – Staré Hory (Na Dolech) – sídliště Dolina – modřínová alej – Rantířov – nádraží Rantířov – kolem zámečku na rozcestí – Nový Rounek – kaple sv. Antonína – zpět Rantířov ČD
Počasí bylo velmi příjemné, kolem 0°C, věčný vysočinský vítr kdesi svátečně odpočíval, kolem poledne svítilo slunce – šest kilometrů dlouhou vycházku s dobrými výhledy lze označit jako radostnou.
Na nádraží jsme se potkali s přáteli, kteří do Rantířova přijeli vlakem – a nebyli to jen jihlavští, zdravili jsme se s turisty ze Světlé nad Sázavou, Havlíčkova Brodu, Humpolce, Brna, Třebíče, Trnavy, Kamenné, Měřína – celkem přivítala Věra Veselá 75 turistů a redaktorku Českého rozhlasu Olgu Štrejbarovou.
Turisté se společně vydali na kopec nad Rounkem, který má oficiální název Hora Svatého Antonína (629 m n.m.) – kdysi tudy vedla obchodní cesta z Pelhřimova do Jihlavy. Během cesty se redaktorka zajímala o dění v turistice – František a Mirek byli sdílní.
Kousek za krásně opraveným a v poledním slunci zářícím rantířovským zámečkem
jsme zabočili vlevo a stoupali vzhůru, abychom po původní staré trase kolem myslivny na Rounku došli do cíle.
V kapli se od 30. let minulého století uchovávají v zapečetěné schránce relikvie sv.Valentina a sv. Bonifáce (zabit 5. 6. 754 při misii na území dnešního Holandska) – dar biskupství Královéhradeckého byl zabudován do oltářního kamene. Od roku 1995 je obnovena tradice poutí ke svátku (13. 6.) sv. Antonína z Padovy.
Typickou valentýnskou vzpomínku si od pořadatelů odnášel každý z nás:
Pobyt na Hoře Svatého Antonína, místě historicky i duchovně cenném, jsme nemohli ukončit jinak nežli návštěvou kamenné pyramidy na vrcholku – pak už se turisté vydali, kam je nohy nesly – s některými jsme se sešli v hospůdce, s jinými v 15:15 na nádraží. 🙂
Někteří valentýnští pochodníci se vydali domů pěšky (my jsme ušli celkem 17 km), jiní vlakem, další auty.
Články a obrázky z této akce v minulých letech:
2008, 2010, 2012, 2014, 2016.