Irsko – Carrauntoohil, nejvyšší hora ostrova

Poloostrov Iveragh – pohoří Macgillycudy’s Reeks
15. července 2010, čtvrtek

Oblast v nevyslovitelném pohoří na nejrozlehlejším jihozápadním poloostrově Iveragh, kde leží nejvyšší hora Irska, patří mezi místa s největším množstvím srážek v celém Irsku (prý tu prší až 300 dní v roce) – přesto jsme doufali, že plánovaná hřebenová okružní túra přes Carrauntoohill nevyzní naprázdno a přinese aspoň uspokojivý výsledek.

Včera, šestý den zájezdu, se počasí v Národním parku Killarney nechovalo vůbec vstřícně – při jeho proměnlivosti je ale jistý předpoklad, že…
I když cestou autobusem k jezeru Lough Acoose, kde jsme okružní hřebenovku začínali, pršelo – s různou intenzitou celých 22 km z Killarney, kde jsme ubytovaní v hostelu Neptun.

výhled z okna autobusu – hustě prší; www.svatosi.cz

Podívejme se zatím na mapy, potřebné k orientaci v místní oblasti:

jihozápadní Irsko – na poloostrově Iveragh se vypíná nejvyšší hora Carrauntoohil
nejvyšší hora Irska leží nedaleko NP Killarney
nejvyšší hora leží v pásmu, které tvoří hřeben ve tvaru podkovy

Všech sedm kopců, které jsme během dne přešli, má kolem tisíce metrů výšky – túra trvající 9 hodin byla náročná, ale zaslouženou odměnu jsme nakonec přece jen inkasovali. Když jsme vycházeli, nepršelo, ale ve vyšších partiích byla mlha, která se občas milosrdně rozhrnula, abychom měli naději, že nakonec ustoupí.

Carrauntoohil, což údajně znamená První vrchol, byl třetí kopec v pořadí denního pochodu – na něm, jako nejvyšším, se mlha sveřepě držela, ale během zbývající části velmi členité trasy obrátil k nám duch irských hor svoji přívětivou tvář a my si užívali výhledů na stálezelenou krajinu jezer a horských vrcholků, po níž jsme toužili a teď se snažili zapsat si ji do paměti…
Cesta přes některé z přelézaných hřebínků byla obtížnější, ale vyšlo slunce a božské rozhledy zahnaly únavu z kamenitých a smekavých šotolinových sestupů i výstupů, nedbali jsme na stezky vedoucí vodou – plnili jsme si přání a byli jsme šťastní…

v této oblasti začíná náš výstup
drobně mží a je dost větrno
stoupáme a doufáme – v oblasti kolem nejvyšší hory údajně prší až 300 dní v roce
běžný obrázek z irských pastvin
po deštích rašeliniště vydatně čvachtají
dříve tvořila rašeliniště asi 20% rozlohy Irska, dnes je jich podstatně míň – ta, kterými stoupáme, ale dokážou potrápit
hladina Atlantiku má výšku 0 metrů, tedy kopec o výšce 1 000 metrů se nechá šlapat
v terénu i v počasí nastala změna
výstup je dost prudký, bohužel bez výhledů
jsme na nejvyšší hoře Irska – Carrauntoohil jen chviličkami poodhrne závoj mlhy; udávaná výška hory se v různých publikacích liší: od 1 039 m do 1 041 m – myslím, že to není podstatné 🙂

Na vrcholku Carrauntoohil je kamenná zábrana proti větru a pět metrů vysoký kovový kříž – na svislém břevně jsou připevněny dvě zajímavé pamětní desky – jedna je vzpomínkou na Gerarda McDonnella (1971–2008), prvního Ira, který vystoupil na druhou nejvyšší horu světa K2. Při sesuvu laviny obětavě pomáhal svým spolulezcům a nakonec byl jedním z deseti, kteří při této katastrofě přišli o život.

text: Na památku Gera McDonnella (1971–2008), rodáka z Kilcornanu, prvního Ira, který vystoupil na K2. Zahynul hrdinně při pomoci kamarádům horolezcům. Desku zřídila rodina, přátelé a kolegové horolezci. Protože miloval Carrauntoohil.
další deska na vrcholku je věnovaná památečnímu výstupu na nejvyšší horu Irska
ve vrcholové partii hory nazývané „střecha Irska“
číháme na okamžik, kdy se otevře hlubina pod námi
pár metrů pod vrcholem inkasujeme odměnu za výstup – vedoucí zájezdu září štěstím
pověstný Ďáblův žebřík (Devil’s Ladder)
dočkali jsme se výhledů
ohlédnutí za nejvyšší horou Irska
pokračujeme podle plánu v přechodu dalších kopců, počasí nám konečně přeje

Skoro tisícimetrový sestup z posledního kopce mi připadal nekonečný – též koleno mírně protestovalo – dole však vládla čirá radost!

vše vyšlo k plné spokojenosti!

Večer jsme v jídelně hostelu oslavili úspěšnou túru společným zpěvem při dvou kytarách, flétně a houslích.
Zítra zvedáme krovky a přesunujeme se na nejzápadnější část Irska – těšíme se na poloostrov Dingle a výhledy z Mount Eagle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*