Irsko – Gallarus Oratory, Moherské útesy (Cliffs of Moher)
Prohlídka raně křesťanských památek a vycházka po útesech nazývaných přírodní div Evropy
17. července 2010, sobota
Pouze půlden jsme měli na prohlídku světoznámých památek na poloostrově Dingle v hrabství Kerry na jihozápadě Irska – z hostelu ve vesnici Dunquin, kde jsme pobyli jen jednu noc, jsme vyjeli v 8 hodin ráno směrem severním a kochali se výhledem na hory.
pobřeží na poloostrově Dingle; www.svatosi.cz
Prvním dnešním cílem byla návštěva Gallarus Oratory, což je jedna z nejpůsobivějších raně křesťanských památek na poloostrově Dingle.
návštěvnické centrum, odkud se vydáme na prohlídku jedné z raně křesťanských památek – na snímku jsou organizátorky turistického zájezdu
Malá, dobře zachovaná kamenná kaple ve tvaru obráceného člunu byla vystavěna v přístavní zátoce nedaleko městečka Ballyferriter – nelze určit datum jejího vzniku, ale obvykle se uvádí stáří 1300 let.
blízko městečka Ballyferriter je jedna z nejpůsobivějších raně křesťanských památek na poloostrově Dinglenelze určit datum výstavby kaple, ale hovoří se o stáří 1300 letoratoř je považována za nejlépe zachovanou starokřesťanskou stavbu tohoto typu – v Irsku je jich asi dvacetsvatyně je postavena z kamenů kladených na sucho na sebe do tvaru nepravé klenby– kaple má tvar převráceného člunu, je 8 m dlouhá, 5 široká a 5 vysoká, vchod je ze západní stranymodlitebna má pouze jedno okno ve východní zdi, vedle jsou pochovaní mniši, kteří v kapli konali bohoslužbyna místě věčného odpočinku mnichů byl vztyčen kámen, na němž kříž v kruhu je znakem hřbitovního pokoje
V návštěvnickém centru jsme shlédli film, který nám přiblížil nejen Gallarus Oratory, ale i podobné prastaré památky, kterými Irsko zvláště oplývá – byl to pro mne úžasný zážitek, protože k této tematice mám hodně blízko, což je jistě patrné i z našich článků.
A dostalo se mi další štědré nadílky – popojeli jsme do vesnice Kilmalkedar, abychom si prohlédli nádherný románský kostel stejného jména.
obdélníkový románský kostel ze 12. století u vesnice Kilmalkedar, u kostela je kamenný kříž 2,50 m vysokýkostel měl původně kamennou střechu
Tento kostel byl zřejmě zasvěcen sv. Brendanovi (žil v 6. století) a celý církevní areál je s tímto legendárním irským světcem spojen – je součástí tzv. svaté cesty, která odtud vedla až na vrchol hory Mount Brendan (952 m n. m.). Sv. Brendanovi se přezdívalo „cestovatel“ či „mořeplavec“ – dokonce mnoho lidí z hrabství Kerry, odkud světec pocházel, je přesvědčeno, že už deset století před Kolumbem objevil Ameriku… Pravdu se už asi nedozvíme, jisté ale je, že sv. Brendana Irové velice uctívají.
celý areál je spojen se sv. Brendanem, který prý zde v Kilmalkedaru pobývalsv. Brendan, kněz a mnich, byl legendárním mořeplavcem a cestovatelemareál je součástí tzv. svaté cesty, která odtud vede až na vrchol hory Mount Brendan
Sv. Brendan prý zasvětil celý život hledání „země zaslíbené“ – texty, které o jeho cestách vznikly, jsou však jen legendy, neboť nepopisují události tak, jak se staly, ale jsou přizpůsobeny autoritě Bible.
kostel Kilmalkedar Church s množstvím zachovaných kamenných památekv literatuře se uvádí podoba tohoto kostela s Cormacovou kaplí v Cashelu; průvodci cestovek prý říkají svým klientům, že ten, kdo proleze tímto chrámovým okénkem, nikdy už nebude trpět bolestí zad
na hřbitově u kostela jsou velmi staré kameny s vytesaným písmem – pravděpodobně se text vztahuje ke sv. Brendanovisluneční hodiny u kostela (výška 120 cm)
Opustili jsme poloostrov Dingle, který nám přinesl tolik radosti a skvělých zážitků, a pokračovali směrem k městu Limerick, ležícímu v ústí nejdelší irské řeky Shannon, která po 386 kilometrů dlouhé pouti právě zde odevzdává své vody Atlantiku. Pár kilometrů jihozápadně od města jsme nemohli vynechat jednu z nejkrásnějších vesnic v Irsku – tak se o Adare píše v průvodcích a my jsme po návštěvě nemohli proti tomu protestovat.
městečko Adare jihozápadně od města Limerick je prý jedna z nejkrásnějších vesnic v IrskuAdare dal postavit ve 20. letech 19. století majitel zdejšího panstvíhlavní ulici lemují kamenné stavby s doškovými střechamiAdare má v současnosti necelé tři tisíce obyvatelkostel Nejsvětější Trojice v Adareinteriér kostela – zněla tu hudba – tři děvčata hrála na harfu, housle a klarinetcentrum městečka Adareklášter v Adare – ve středověku tu byly kláštery třihrad Desmond Castle, postavený ve 13. století v Adare, jsme viděli pouze z autobusu při přejezdu po mostě přes řeku Maigue
Z Limericku jsme zamířili k západnímu pobřeží do hrabství Clare, abychom si dopřáli vytouženou procházku po Moherských útesech (Cliffs of Moher), které patří k nejvyšším v Evropě. Jsou tvořeny z měkké břidlice a pískovce a spadají do hloubky až 214 metrů – tam se o ně bez ustání tříští vlny Atlantiku. Tato drsná krása fascinuje všechny návštěvníky, což teprve nás, rodáky z krotké Českomoravské vrchoviny…
Obvykle přijíždějí návštěvníci v autobusech na parkoviště poblíž O‘Brienovy věže, vystoupí na ni, užasle se kratší či delší dobu (podle počasí) rozhlédnou, udělají pár obrázků a zamíří do návštěvnického centra. Málokdo se vydá na osm kilometrů dlouhou stezku po útesech až na mys Hag’s Head (Hlava čarodějnice) k polorozpadlé věži Moher Tower, kde končí schůdný úsek. My, zvědaví a zvídaví turisté, kteří nejsou líní na krok, bychom nedokázali nevyužít tak skvělé příležitosti – uskutečnili jsme procházku po pastvinách u vesnice Ballylaan směrem k Moher Tower a odtud se po útesech vydali na sever k O’Brienově věži – nepotkali jsme ani živáčka, jen na pastvině jsme se hodně nelíbili mladému bílému, dobře krmenému a sportovně založenému býčkovi – takticky jsme se dali na ústup a raději pokračovali drolící se blátivou stezkou, ovšem mimo dosah toho zuřivce.
túru po Moherských útesech začínáme u vesnice Ballylaanjdeme po pastvinách a zvědavý dobytek se s námi chce družitmladý bílý býček není spokojen s naší přítomností – rychle opouštíme pastvinu a jdeme po blátivé stezcev této části jsou útesy asi 120 m vysoké
Podívejme se na mapky:
část pobřeží Irska, kde jsou Moherské útesy, vyznačen je i kemp u městečka Doolin, kde strávíme příští dvě noci
Následující mapku jsme měli k dispozici při vycházce:
od vesnice Ballylaan k Moher Tower na mysu Hag’s Head, pak po Moherských útesech až k O’Brienově věži a návštěvnickému centru
Vše o tomto divu přírody bylo řečeno, následující obrázky bohužel nemohou zachytit to velkolepé přírodní divadlo – vlastní oči jsou nejspolehlivější.
mys Hag’s Head (Hlava čarodějnice) s Moher Towernení slunečno, viditelnost je docela dobrájdeme v protisměru – u Moher Tower vlastně končí stezka po útesechMoherské útesy jsou z měkké břidlice a pískovcenávštěvníci se musí chovat obezřetně – útesy jsou nestabilní, nelze vstupovat mimo stezkuútesy jsou vysoké přes 200 metrů – výhledy fascinujícíMoher Tower je bičována větry z Atlantiku – zde končí 8 km dlouhá stezka od návštěvnického centraod Moher Tower směřujeme na sever k O’Brienově věžipočasí se mění každou minutouMoherské útesy patří mezi nejvyšší v Evropěobrázek bohužel nedokáže zprostředkovat atmosféru, v níž se mísí obdiv s respektem k nespoutané přírodě8 km dlouhá vycházka nám dala dost příležitostí zapsat si obdivuhodné výhledy do pamětiv dálce je O’Brienova věž – tam je cíl naší cestyvřes je zvyklý na neustálý silný vítr a zpříjemňuje svými zářivými barvami poutníkům cestupo útesech šla jen naše výprava – převážná většina turistů přijede k návštěvnickému centru a pouze vystoupí na O’Brienovu věžtěchto výhledů se nelze nabažitna pastvinách 200 metrů nad vodní hladinou se pokojně pase dobytekMoherské útesy jsou v hrabství Clare, provincie Munsterpočasí se mění každým okamžikem, na klikaté stezce nacházíme stále nové výhledyk silnému větru se přidává mlhav těchto místech jsou útesy 214 metrů vysokézpěněný příboj ve dvě stě metrové hlubiněmlha náhle přešla v drobný déšťčeští turisté míří po útesech k O’Brienově věžiMirek se snaží zachytit okamžiky pro budoucí vzpomínáníkonec naší trasy – začalo hustě pršetdéšť a vítr – tak v 7 večer končí procházka po Moherských útesechO’Brienova věž byla postavena v roce 1835, aby přitáhla návštěvníky na toto výjimečné přírodní divadlo
Nové návštěvnické centrum, vybudované v roce 2007, umístili jeho tvůrci pod povrch, aby nenarušovalo unikátní scenérii útesů.
návštěvnické centrum z roku 2007 je umístěné pod povrchem, aby nerušilo atmosféru během věků přírodou vytvořenou ; www.svatosi.cz
Do kempu u vesnice Doolin, nedaleko Cliffs of Moher, jsme odjížděli v dešti, stany stavěli v dešti, usínali jsme za vytrvalého deště…
Doolin je východištěm nejen na útesy, ale i na krasovou planinu Burren – vycházka tajuplnou a nehostinnou skalnatou zemí bude hlavním programem zítřejšího dne.