Naučná stezka Stonařov – Údolím Jihlávky na Aleje
Pondělí 31. prosince 2018
Setkání na Alejích poslední den v roce je hezká, už několik let trvající akce – my jsme této příležitosti letos využili k tomu, abychom si prošli celou Naučnou stezku Stonařov nazvanou Údolím Jihlávky na Aleje a na prostranství u bývalého loveckého zámečku se setkali se známými a silvestrovsky si přiťukli na zdraví.
V 8:50 jsme odjeli autobusem ve společnosti turistů z našeho odboru KČT Čeřínek z Jihlavy do Stonařova a tam se naše cesty rozešly – Mirek a já jsme zvolili cestu, která začínala u hřbitova, naši soukmenovci se vydali známou cestu, kterou jsme absolvovali v roce 2015. V článku, který jsem o tehdejším putování sepsala, jsou informace o stezce, Stonařově i o pověstných meteoritech, je zařazena i návštěva interiéru zámečku Aleje, vše doplněno Mirkovými fotografiemi.
Z toho důvodu se dnes budu převážně věnovat křížové cestě, neboť její obnovení v září 2014 je i velkým kulturním počinem. Původní křížová cesta z roku 1926 vzala za své během minulých padesátých a šedesátých let, proto oceňujeme výsledky současných tvůrců.
Na mapce je trasa a směr, který jsme pro naši, asi desetikilometrovou cestu zvolili:
ze Stonařova po křížové cestě k cyklotrase č. 5200 na Aleje, odtud po NS Zelenou alejí k rybníkům na Jihlávce zpět do Stonařova 31. 12. 2018
Nelze však vynechat stonařovský chrámový okrsek – kvůli jeho historické hodnotě, ale i kráse.
původ kostela sv. Václava ve Stonařově sahá do 13. století, součástí areálu je i kaplička postavená roku 1700celý areál je chráněn jako kulturní památka České republikyu kostela na zrušeném hřbitově je kaple, tzv. karner (dříve prý nesprávně označovaná jako rotunda), z první poloviny 13. století – je tedy jisté, že obec Stonařov v té době už existovala, i když písemné zprávy o ní hovoří až v pozdější doběstonařovský chrámový okrsek
A teď se s námi vydejte po křížové cestě na Kalvárii.
stezka na Kalvárii nad Stonařovem vede kolem hřbitovavýhled na Stonařov a okolíprvní zastavení křížové cesty – jediný kříž, který se z původního souboru zachoval, všechny ostatní jsou dílem kamenosochaře Josefa Mácimodřínové schodiště vede od hřbitova na KalváriiZjevení 4: Potkává svou Matku; netradiční abstraktní obrazy křížové cesty jsou složené z drobných geometrických útvarůZjevení 8: ON napomíná plačící ženy; obrazy jsou dílem studentky Kateřiny Gottwaldové ze Střední umělecko-průmyslové školy v Uherském Hradišti – prvotní námět dotvořili její pedagožka Niké Silná a grafik Martin JohnZjevení 11: Přibit na kříž; inspirací autorky byl pád meteoritů na Stonařov v roce 1808Zjevení 12: ON umírá na kříži; grafik chtěl výběrem barev vyvolat dojem hvězdné oblohyZjevení 13: Jeho Tělo sňato z křížeiniciátory křížové cesty, která vznikla roku 1926, byli pozůstalí po padlých v první světové válceu každého kříže je připevněná tabulka se jménem a adresou dárce – na obnovení křížové cesty přispěli nejen lidé ze Stonařova a okolních vesnic, ale finančně se podíleli i potomci zdejších původních německých obyvatelpůvodní kaplička na Kalvárii z roku 1926 byla opravenav kapličce je sv. Anna s Pannou Marií, dílo řezbáře Jaroslava Havlíčka z Batelova, prvotní sousoší je uloženo na fařekovový kříž na vrcholu kopce je z roku 1850, postavili ho manželé Dietlovi, kteří měli ve Stonařově hospoduke křížové cestě zavede zájemce Naučná stezka Stonařovz vyhlídkové plošiny na Kalvárii je rozhled k okolnímu věnci kopců
Pokračovali jsme směrem na Aleje, seběhli z kopce na polní cestu s cyklotrasou č. 5200 a mírně stoupali tichým a voňavým Jestřebským lesem k silvestrovskému cíli. Po včerejším sněhu ani památky, i vítr odpočíval.
zámeček Aleje, vystavěný v letech 1815–1817, k němuž se sbíhá sedm cest, sloužil někdejším majitelům panství Collalto e San Salvatore jako lovecký, nyní patří Nadaci českého výtvarného uměníběhem silvestrovského setkání se tu vystřídá kolem dvou tisíc lidí nejen z okolních obcí, ale i širšího okolí této části Vysočinytato činnost spolehlivě sdružuje lidi – kromě dobrot na obrázku byly ke koupení uzené kapří řízky (mňam!), horký punč, svařené víno a bůhví co ještě ; foto P. Varhaníková
Potěšili jsme se s přáteli, připili si na dobrý příští rok a vydali se nejdříve lesní cestou nazvanou Zelená alej, pak loukami kolem rybníků do Stonařova.
NS Stonařov vede krásným údolím řeky Jihlávky
Bylo kolem poledne, slunce využilo krátké příležitosti potěšit pocestné a my jsme v jeho laskavých paprscích přišli ve 13:00 na zastávku, za pět minut nás autobus odvážel domů.
vánoční zátiší v centru Stonařova
Zítřejší vycházka na Šacberk už bude mít letopočet 2019…a všechny následující též – tak ať nám to šlape!