Loreta ve Starém Hrozňatově, Cheb, klášter Kladruby
Devátý, závěrečný den v západních Čechách provoněný sváteční atmosférou
Neděle 8. července 2018
Ráno jsme odevzdali klíče od pokojů a po devíti dnech byli přichystaní na odjezd z Dolního Rychnova – jako během celého pobytu, i dneska bylo krásné letní počasí a nic nebránilo tomu, abychom si postupně splnili poslední stanovený program.
V úvodním článku (27. 1. 2019) této západočeské série jsem se zmínila o konání Letního turistického srazu v Sokolově ve dnech 1. – 8. 7. 2018, což znamená, že dnes je závěrečný den.
Zašli jsme do pořadatelského štábu a přihlásili se na „městskou trasu“, abychom se rozloučili se Sokolovem, na který máme velmi hezké vzpomínky i z listopadu 2006, kdy se tu konal 35. ročník celostátního setkání turistů Za posledním puchýřem.
Nevím, zdali se nám podaří někdy v budoucnu další systematické turistické putování ve zdejší oblasti (snadno uvěříte, že bychom si to moc přáli) – věru by bylo z čeho vybírat a sestavit zajímavý program!
Procházka Sokolovem ukončila turistické putování, následující hodiny patřily návštěvnickému poznávání Chebu a nejbližšího okolí. Poutní areál Maria Loreto ve Starém Hrozňatově nás lákal nejen tím, že velkolepá barokní stavba vstala v posledních letech až zázračně z trosek – k uzavření historie kláštera Teplá, resp. jejího zakladatele blahoslaveného Hroznaty, jsme chtěli popatřiti na zámek Kinsberg (Kynšperk či nejnověji Starý Hrozňatov), v jehož věži prý tento šlechtic rodem i duchem právě před 801. rokem skonal mučednickou smrtí.
Černá věž a zámek, který vznikl přestavbou z hradu a od konce 19. století má pseudogotickou podobu, jsou dominantou vsi Starý Hrozňatov, z níž vede na kopec, kde jezuité postavili poutní areál, nádherná alej.
Loretánský domek na kopci nad vsí obklopil ambit s rohovými kaplemi, zvonicí v průčelí a s kostelem sv. Ducha. Na dokončování objektů se pravděpodobně podílel Kryštof Dienzenhofer.
Generace poutníků zanechaly v Loretě své modlitby, prosby a naděje – teď, když je areál obnoven, poznamenání znovu působí – odcházeli jsme osvěžení a s důvěrou ke všemu a všem…
V nedělním Chebu (≈ 32 000 obyvatel) jen malé přivonění k letně zpomalenému starobylému městu – první zmínka o zdejším osídlení na řece Ohři je z roku 1061!
Rozhlédněme se po náměstí Krále Jiřího z Poděbrad:
Dvacátá léta 13. století jsou i dobou vzniku nejstaršího chebského kostela sv. Mikuláše a sv. Alžběty– věže kostela a jejich helmice několikrát podlehly nepřízni osudu: v polovině 18. století obě vyhořely a jejich opravu, stejně jako kostelní lodi, provedl chebský rodák, architekt a stavitel Balthasar Neumann (1687–1753), po dalším požáru byly věže přestavěny v novogotickém slohu a jejich štíhlá zakončení zdobila město až do dubna 1945, kdy je pobořilo bombardování. Při provizorní opravě byly věže osazeny 7 metrů vysokými helmicemi, které zůstaly na chrámu až do léta 2008. Následující obrázek je z roku 2006, kdy jsme s vysočinskými turisty putovali tímto krajem Za posledním puchýřem do Sokolova.
Nové jehlanovité helmice, vysoké 26 metrů, jsou kopií elegantních novogotických z roku 1869 – máme možnost obě varianty porovnat.
Vrátili jsme se na náměstí a v jeho hořejší části nás zaujal vysoký kovový sloup s patinou rzi, od něhož se po dlažbě pěší zóny táhla několik stovek metrů dlouhá kovová léga s perforováním – její hlavní činnost sice spočívala v odvádění povrchové vody, ale na každém, asi 50 cm dlouhém díle byla zaznamenána událost ze života města Chebu. Vedle letopočtu stručný text, pod ním i německý a anglický. Úžasný nápad! S očima přilepenýma k dlažbě jsme krok-sun-krok objevovali slavnou minulost města a v duchu obdivovali autora tohoto projektu!
Tak jsme byli nenásilně vyvedeni z města a nezbylo nám, nežli nasednout do pežotka a uzavřít tuto letní západočeskou kapitolu.
Aby přechod do všedního života tolik nebolel, dopřáli jsme si v Kladrubech u Stříbra nedělní oběd ve slavném historickém hostinci U Koruny, a pak už bylo jasné, že klášter benediktinů, jehož chrámu dal podobu Jan Blažej Santini Aichel, a který se na nedaleké vyvýšenině nad městečkem nedal přehlédnout, neobjedeme bez povšimnutí.
Čas byl neúprosný a dovolil nám jen procházku areálem, při níž jsme si umiňovali, že příště…