Medzilaborce, Prešovský kraj, Slovensko
19. července 2018 – čtvrtek
Při návštěvě východního Slovenska jsme byli několik dní ubytovaní v Medzilaborcích – od konce minulého tisíciletí se současně s názvem města vyslovuje jedním dechem jméno Andy Warhol. Zájezd byl sice turistický, ale doufali jsme, že se najde skulina k návštěvě muzea, jehož budova je od roku 1991 středobodem města. Počasí nepříliš vhodné k návštěvě hlubokých karpatských lesů a polonin naštěstí nastalo a my jsme se rádi věnovali poznávací činnosti. 🙂
Měli jsme na prohlídku celé čtyři hodiny a u vědomí toho, že první návštěva tohoto touženého muzea je i návštěvou poslední, jsme si dokonale užili všeho, co tu bylo k vidění.
Stálá expoziční část má tři oddíly: v prvním jsou díla nejstaršího bratra Andyho Warhola Paula a jeho syna Jamese, druhá část poskytuje dokumenty o původu Andyho Warhola a třetí, nejrozsáhlejší část, tvoří díla Andyho Warhola. Výstavní prezentace je zformovaná tak, aby obsáhla všechna tvořivá období umělcova, takže jsme viděli slavnou Campbellovu polévku, portréty Marilyn a jiných osobností 20. století v různých barevných kombinacích, Flowers i další díla, která změnila světové umění minulého století.
Expozice o původu Andyho Warhola se skládá z cenných autentických dokumentů, rodinných fotografií, artefaktů z jeho života, získaných nebo zapůjčených od pozůstalých a blízkých, jsou tu i listiny a dokumenty, které svědčí o rusínském původu umělcově. I když on sám říkal, že pochází odnikud – Rusíni nikdy neměli vlastní stát ani přesně vymezené území, kde žili. Rodiče Andyho Warhola pocházeli z Mikové, vesničky blízko Medzilaborců, a ve 20. letech 20. století odešli za prací do Ameriky – zvláště matka Julie, k níž měl Andy vřelý vztah, udržovala celý život styk s příbuznými, kteří zůstali v jejím rodišti, nikdy se, spolu s dětmi, nevzdala příslušnosti k řeckokatolické církvi a ve svých synech udržovala vědomí původu.
Mezi nejcennější artefakty patří košilka, v níž byli pokřtěni Paul, John a Andy Warholovi, je tu fotoaparát Andyho Warhola, kazetový přehrávač, sluneční brýle, modlitební knížka, jeho oblečení – bunda z hadí kůže, kterou měl rád, sako, košile s kravatou…
A taky tu je k vidění dokument z podpisové akce pro zřízení muzea z roku 1989 – mezi mnoha podpisy čteme i jméno Václava Havla a Milana Knížáka.
Andy Warhol, založením plachý člověk, který však svým způsobem života a výtvarnými tématy často vzbuzoval pozornost, byl mimořádnou osobností, k jehož dílu se mohou prostřednictvím expozic muzea v Medzilaborcích návštěvníci přiblížit a udělat si vlastní názor neovlivněný stále dokola prezentovanými ukázkami některých jeho děl.
Jako bonbonek dodávám, co mně velmi sympatického jsem se dočetla – Andy Warhol miloval kočky, měl jich ve svém domě 17, všechny stejného jména Sam. 🙂
Starší bratr Andyho John podporoval vznik a provoz muzea, v jeho snahách pokračuje syn Donald Warhola, který s celou rodinou často a rád jezdí na Slovensko – otec mu vštěpoval hluboký vztah k Rusínům a kraji, z něhož Warholova rodina pochází.
Nejstarší bratr Andyho Warhola Paul a jeho syn James, výtvarníci, věnovali na začátku 90. let minulého století své obrazy jako základ nově vznikajícímu muzeu.
Informativní článek jsem vytvořila z hutných údajů v muzejní publikaci – nevšední, půvabná a překvapivá díla Andyho Warhola můžeme však vidět pouze na vlastní oči v Medzilaborcích – máme štěstí, že tam stánek moderního umění se 160 významnými díly Andyho Warhola vznikl!