Doprovodný program hudebního festivalu Mahler Jihlava 2019
První ročník pochodu krajem rodáka, hudebního skladatele a dirigenta Gustava Mahlera, připravili jihlavští turisté.
Neděle 23. června 2019
Hudební festival Mahler Jihlava, Hudba tisíců, vstoupil letos do 18. ročníku – jihlavští turisté si váží toho, že festival existuje a během let se stal nedílnou a radostnou součástí kulturního života města, proto podle svých sil přispívají k jeho zdaru: v roce 2012 byli tehdejším primátorem Ing. Jaroslavem Vymazalem a organizátory festivalu vyzváni ke spolupráci a od té doby každoročně pořádali doprovodnou akci s názvem Na kole po stopách Gustava Mahlera. Do roku 2018 bylo tedy připraveno sedm ročníků – druhý z nich musel být v roce 2013 na poslední chvíli zrušen kvůli vichřici a rozsáhlým polomům.
Letos navrhla hlavní organizátorka Iva Svobodová z KČT, odbor Tesla Jihlava inovaci – během festivalu uskutečnit pro zájemce pěší výšlap krajinou, která formovala Gustava Mahlera i jeho předky. Iva připravila dvě varianty trasy se startem v Želivě a zařadila je do propagační pozvánky.
Podívejte se i na program letošního festivalu, který je, jak bývá zvykem, ohraničen daty narození a úmrtí Gustava Mahlera: 7. 7. 1860 – 18. 5. 1911.
Skvělý byl zahajovací koncert, při němž v provedení Janáčkovy filharmonie Ostrava za řízení dirigenta Valentina Uryupina zazněla v kostele Povýšení sv. Kříže Symfonie č. 1 „Titan“ Gustava Mahlera.
Po osmé hodině jsme vystoupili z autobusu na klášterním nádvoří, pozdravili se se skupinou turistů z Humpolce a shromáždili se u vchodu do kostela Nanebevzetí Panny Marie (založen roku 1139, roku 1721 byla dokončena jeho přestavba ve stylu barokní gotiky podle plánů J. B. Santiniho; v letech 1950–1956 zde bylo komunistickým režimem internováno 464 kněží a řeholníků).
Na tomto legendárním místě byla zahájena akce spojená se jménem vynikajícího umělce vzešlého z tohoto kraje – prof. Jiří Štilec, hlavní pořadatel festivalu Mahler Jihlava, přivítal spolu s Ivou Svobodovou účastníky, promluvil o skladateli a festivalu, poděkoval turistům za účinnou spolupráci a popřál zdar nadcházejícímu putování. Déšť, který nás právě v této době přinutil schovat se pod deštníky, neměl ale valné výdrže, takže putování vůbec nenarušil. Mirek se kvůli nemoci nemohl zúčastnit, proto nám následující fotografie laskavě věnovali naši přátelé.
Podívejme se na průběh delší trasy Želiv – Kaliště – Humpolec:
Společně jsme šli do želivského parku, jemuž vévodí socha kněze Jana Želivského, rodáka z tohoto kraje. Zde se účastníci pochodu rozhodli pro jednu z nabízených tras – většina se vydala přímo do Humpolce, bez zacházky do Kaliští, jen osm nás zvolilo „cestu pravou“, obtížnější. 🙂
Přešli jsme lávku přes Želivku a vydali se po důvěrně známé, zeleně značené, členité turistické cestě směrem ke Kalištím – k rodnému domu skladatelově je odtud 12,5 km. Nebudu popisovat jednotlivé lokality a zastavení u směrovníků – v odkazech, které zařadím na konci článku, se zájemci mnohé dozví.
Před rodným domem Gustava Mahlera, kde po rekonstrukci vznikl penzion, jsme se po zdolání necelé poloviny dnešní cesty těšili na odpočinek a něco dobrého na zub.
Byli jsme velmi mile překvapeni a pochutnali si tak, že tento jídelní lístek jsme opravdu zařadili mezi „pamětní artefakty“ a vzácné vzpomínky z pochodů! 🙂
Ještě pár kilometrů jsme šlapali po zelené značce, v Proseči jsme opustili Cestu Gustava Mahlera a po červeně značené trase se vydali do Humpolce na autobus.
Naše „pětka“ si užila přírody i sebe navzájem – jsme naladěni na stejnou vlnu, a tak cesta, byť dost členitá a zdaleka ne krátká, skončila dřív, nežli jsme si stačili dopovědět všechno, co jsme ještě měli ke sdělení… 🙂
Související články:
Mahlerova stezka,
Cesta Gustava Mahlera,
Gustav Mahler ve verších Karla Holuba,
Značení na Cestě Gustava Mahlera,
Alma Zsolnay.
Ahoj Míšo,
děkuji Ti za vzpomínku na léto, teplo a naše krásné putování po Vysočině (i s Gustavem Mahlerem) – ten závěr je opravdu výstižný.
Iva
Díky, zdravím a už teď se těším na letošní putování po Vysočině s GM (a na další výšlapy taky 🙂 ) Míša