11. ročník
Setkání jsme pořádali na počest 100. výročí založení KČT Čeřínek Jihlava
18. ledna 2020
Jak už jsem mnohokrát napsala: na Čeřínku je vždycky dobře. Ale v tomto roce, a právě v lednu, zvyšují atraktivitu místa dva důvody – prvním je vstup do roku, kdy náš odbor KČT Čeřínek Jihlava slaví 100. výroční svého vzniku, druhým je vzpomínka na událost, která v lednu 1934 nemile překvapila celou veřejnost, ale naši turističtí předchůdci se s ní dokázali vyrovnat tak, že si jejich počin dodnes zasluhuje pozornosti.
Nemine nás trocha historie:
Sto let trvání turistického odboru je úctyhodná doba, přesto ale nemůžeme tvrdit, že je to jeho úplný počátek – vzniku Turistického klubu Čeřínek, jak se náš odbor při založení jmenoval, předcházely události, které měly podstatný vliv na jeho formování.
Pohorská jednota Radhošť (vznikla v roce 1884) a Klub českých turistů (založen v roce 1888) byly zajisté vydatnou inspirací, také rozmach lyžování na konci 19. století sehrál podstatnou roli. Dá se říct, že lyžování rozpohybovalo tehdejší společnost a přivedlo ji do zimní přírody, k letním aktivitám byl potom jen krůček.
Jihlavští lyžaři se začali organizovat v roce 1910, nejdříve byli součástí pražského ústředí, ale 9. 2. 1912 vznikl samostatný jihlavský odbor Českého spolku pro zimní sporty. Vyvíjel bohatou činnost a na Čeřínku, který se pro vhodné svahy k lyžování a krásné přírodní prostředí stal velmi populární, se scházeli lidé ze širokého okolí. Veřejnosti sloužila chata postavená v roce 1913 podle návrhu slavného lyžařského závodníka té doby, architekta Karla Jarolímka.
Během první světové války byl zdejší provoz utlumen, po založení republiky lyžaři rozhodli o rozpuštění svého spolku a na valné hromadě 12. 12. 1920 odhlasovali vznik Turistického klubu Čeřínek, jehož předsedou se stal Mg.Ph. František Srdínko. Ten si vzal za úkol zvýšit možnosti sportovního a společenského vyžití v lokalitě Čeřínek, a tak byla na začátku září 1923 uvedena do provozu dřevěná chata hostinského typu, která spolu s dřívější „lyžařskou“ chatou zajišťovala během celého roku komfort všem návštěvníkům.
Osudné noci 16. ledna 1934 vznikl požár a „nová“ chata shořela do základů!
Tragickou událostí se naši předchůdci nenechali zaskočit a okamžitě začali připravovat stavbu další chaty, která byla veřejnosti slavnostně předána v září 1934, tedy ještě téhož roku!
Moderní zděná chata sloužila veřejnosti až do osmdesátých let minulého století, kdy byla vinou špatné údržby natolik poničena, že ČSTV, tehdejší vlastník, rozhodl o její likvidaci a výstavbě nové chaty. V dubnu 1991 se chata vrátila do majetku KČT Čeřínek Jihlava, který získal právní subjektivitu.
Na předchozím obrázku si všimněte, jak vzrostlý byl ve 30. letech smrk u chaty – během dalších let byl několikrát zasažen bleskem a vytvořil si náhradní vrcholy, v posledních letech větve odumíraly, v kmeni vznikla dutina, proto musel být smrk kvůli havarijnímu stavu loni bohužel pokácen.
V předchozím textu jsem vysvětlila, proč akci s trochu tajemným názvem Slavnostní oheň na Čeřínku pořádáme vždy v lednu – chceme při ní vzpomenout na naše předchůdce, kteří se v roce 1934 dokázali vyrovnat s nepřízní osudu a zajistili tím kontinuitu místa, které má (troufám si tvrdit 🙂 ) pro turistiku na Jihlavsku stejný význam jako Petřín pro Klub českých turistů.
Dnes, 18. ledna 2020, jsme Slavnostní oheň na Čeřínku pořádali po jedenácté – první ročník se uskutečnil v roce 2010, kdy jsme slavili 90. výročí založení KČT Čeřínek.
Výstup na plošiny před chatami je hvězdicový, většina účastníků však volí trasu po zeleně značené cestě z nádraží v Kostelci. Z Jihlavy nás přijelo více než padesát, před odchodem na trasu přivítal účastníky předseda odboru Jirka Veselý, já jsem v krátkosti připomněla historii vzniku našeho odboru a jeho nejviditelnější činnost – stavbu a provozování chat na Čeřínku.
Cesta, vedoucí z Kostelce na Čeřínek po větrné silnici, byla hodně kluzká, úsek v lese ale pohodový, setkání s přáteli v cíli u hořícího ohýnku milé – kolem 11. hodiny přicházeli turisté ze směru od Dolní Cerekve, Mirošova, od Nového Rychnova – napočítali jsme asi 120 účastníků.
Potěšilo nás, že akce zaujala regionální tisk – redaktor Jihlavských listů Jiří Varhaník se při svém příchodu na Čeřínek zajímal o historii zdejších chat i právě probíhající slavnost.
Užili jsme si u ohýnku, také posezení v restauraci chaty bylo příjemné, všechno ale jednou končí – turisté se vydávali na cestu k vlaku buď po žlutě značené trase do Dolní Cerekve (6 km) či po zelené do Kostelce (5 km) – závěrem dva obrázky, které cestou pořídila Ema Horská:
A zcela na konec radostný výhled do příští stovky let:
Související článek:
Desátý slavnostní oheň na Čeřínku 2019