S KČT Tesla Jihlava po stopách dálkového etapového pochodu Krajem pětilisté růže
22. – 25. června 2020
Hradní muzeum a zámecká věž, Egon Schiele Art Centrum, expozice Regionálního muzea a výstava ke 100. výročí vzniku KČT Český Krumlov
Čtvrtý den, čtvrtek 25. 6. 2020
Z pěti předplacených vstupenek v tzv. Českokrumlovské kartě nám dosud zbývaly čtyři, které jsme dnes, poslední den pobytu ve městě, hodlali prohýřit v kulturních radovánkách. Začali jsme v zámeckém areálu prohlídkou Hradního muzea a zámecké věže. Textové materiály v historických objektech byly obsažné a zajímavé, a protože ráno nebylo v muzeu přeplněno, střídali jsme se v hlasitém čtení informací a společně se podivovali nad vystavenými exponáty. Užívali jsme si ducha místa a přítomnost přátel, naladěných na stejnou vlnu. Ze získaných vědomostí jsme pak při výhledu ze zámecké věže skládali mozaiku dějin města. Na našich stránkách lze v případě zájmu nalézt mnoho Mirkových obrázků s popisky z tohoto tak fotogenického města, přesto jsem neodolala a několik jich též spáchala – jejich zveřejnění omlouvám potřebou mít ilustrační obrázky pro stručné dějiny města. 🙂
Následující prohlídka byla tak odlišná, že jsme nemuseli mít strach ze zmatení pojmů – rozhodli jsme se pro návštěvu Egon Schiele Art Centra umístěné v budově bývalého městského pivovaru založeného v roce 1503. V roce 1949 byl pivovar uzavřen a v rozsáhlých prostorách sídlil Komunální podnik. Když v roce 1992 převzala celý areál Nadace Egona Schieleho, byly zahájeny stavební úpravy. Dodnes je opraveno 75% někdejšího pivovaru – prostory slouží pro prezentaci výtvarného umění, jsou tu ateliéry, muzejní obchod a kavárna.
V roce 130. výročí narození Egona Schieleho (1890–1918) je v prostorách galerie kromě expozice věnované jemu i několik výstav inspirovaných jeho životem a dílem, ale také neobyčejným městem Krumlovem (díla rakouské malířky Judith Zillich a české Aleny Anderleové, rozměrná plastika japonského sochaře Tets Ohnariho).
Uspořádání expozic podle moderního trendu se nám líbilo, infotabulím s texty o životě a práci Egona Schieleho jsme věnovali velkou pozornost a postupně odbourávali některá klišé v souvislosti s umělcem uváděná. Dá se říct, že expozice, jejíž součástí je i film, nám umožnila udělat si obrázek o práci světově uznávaného malíře, jehož dílo se bohužel tak brzy uzavřelo.
Přivítali jsme výstavu fotografií s názvem Krumlov za časů Schieleho – skvělé obrázky fotografa Josefa Seidela (1859–1935) nás potěšily a trochu zmírnily smutek z toho, že Muzeum Fotoateliér Seidel už dnes nestihneme – máme ale příležitost použít předplacenou „krumlovskou kartu“ i v příštím roce, kdy bude ještě platit. Po obědě jsme si rezervovali dostatek času na Regionální muzeum, kde hlavním tahákem byla pro nás výstava uspořádaná ke 100 letům trvání turistiky v Českém Krumlově. Navíc začalo pršet, tak jsme si libovali pobyt pod střechou.
Nejdříve zařadím fotografie z těch expozic, které mě nejvíc zaujaly (či jejichž obrázky se jakžtakž povedly 🙂 ) – nabídka je obrovská a čas strávený v prostorách starobylé budovy je stoprocentně k dobru návštěvníka!
Nyní asi někdo z vás přeskočí obrázky středověkých světic a světců – mě ale fascinují, světlo kolem nich je naplněné modlitbami a nadějí.
Obrázkem netypického hudebního nástroje přejdeme do současnosti – pokusím se zařadit charakteristické fotografie a doložit na nich vývoj událostí v dobách ne příliš dávných.
Zvláště exponáty a texty z minulého století byly místy až otřesně názorné…
Výstava 100 let turistiky v Českém Krumlově zabírala celé přízemí budovy a byla úžasná už na první pohled, natož, když se pravověrný příznivec turistiky zabořil očima, a vlastně celou bytostí, do textů a obrázků známých míst a lidí!
Endorfiny nás zaplavily, dokonce jsme se trochu přestali zlobit na koronavirus, neboť kvůli němu byla výstava prodloužená a my ji mohli vidět.
Připomínám, že krumlovští turisté jsou naši historičtí souputníci – i odbor KČT Čeřínek Jihlava letos slaví 100 let své existence!
Jen několik fotografií zařadím kvůli čtenářům a jako připomínku pro nás, návštěvníky; není v mých silách postihnout šíři aktivit stoletého turistického odboru.
Před pátou hodinou jsme ve vlahém, drobném deštíku procházeli před odjezdem domů s dobrým pocitem městem – co bylo při této čtyřdenní akci možné, vyšlo dobře.
Míšo, i ten poslední ze 4denního českokrumlovského pobytu stál za to – město nám poskytlo opravdu velkou spoustu rozličných informací a zážitků a Tobě děkuji za připomenutí některých z nich.
Iva
Dík za návštěvu. Ty články a fotky jsou zdrojem hezkých vzpomínek pro nás účastníky a třeba něco z toho zaujme i čtenáře stejně naladěné. 🙂