Cílem vycházky byla návštěva města, kde žila rodina Gustava Mahlera z matčiny strany Sobota 8. května 2021
Trasu jsme procházeli v rámci přípravy doprovodného programu Mahler Jihlava – Hudba tisíců 2021. Už třetí ročník pěší akce s názvem Po Vysočině s Gustavem Mahlerem pořádají turisté z odborů KČT Tesla Jihlava a KČT Čeřínek Jihlava – šéfkou pochodů, stejně jako předešlých cykloakcí Na kole po stopách Gustava Mahlera, konaných soustavně od roku 2012, je Iva Svobodová. S ní jsme společně s Korbelovými dojeli do Kaliští u Humpolce, rodiště Gustava Mahlera, jen krátce prošli obec a potěšili se jejím fluidem, získaným v posledních desetiletích provozováním hudby geniálního rodáka nezřídka za přítomnosti významných osob a opakováním jeho slavného jména.
Autorem nového památníku, umístěného v parčíku vedle autobusové zastávky naproti domu Gustava Mahlera, je sochař Radomír Dvořák z Havlíčkova Brodu. Žulovému hranolu na lícové straně vévodí silueta českého dvouocasého lva s korunkou propojená přímkami na rubové straně s habsburským dvojhlavým orlem převráceným hlavou dolů bez korunky – výsostné odznaky jsou ze žluté žuly. Na hranolu ze šedomodré žuly je část partitury Gustava Mahlera Píseň o zemi s mottem: Ale země, ta bude kvést věčně… a pokračuje nápisem: Ač zdejší, zůstali na bojištích Velké války 1914–1918 a výčtem jmen zdejších padlých.
Autem jsme odjeli k rybníku Homole, u něhož je vystavěný hotel Luna – území patří obci Kouty na úpatí Melechova (715 m n. m.), nejvyššího vrchu v oblasti Ledečska a Světelska, kraje kolem řeky Sázavy. Zde začíná vycházka s cílem v Ledči nad Sázavou, městě, spojeném s Gustavem Mahlerem a jeho předky.
Trasu, po níž dojdeme do Ledče, vybrala Iva tak, aby si pochodníci užili turisticky atraktivních míst a zároveň jim zůstalo dost sil a času na prohlídku města, které kromě pestré historie nabízí několik zajímavých cílů spojených s osobou Gustava Mahlera.
V polovině 16. století získali tvrz Trčkové, přestali ji využívat, a tak začal objekt chátrat. Nyní už jen zdobí krajinu. 🙂
Buky rostou u středověké tvrze na okraji lesního komplexu Přírodního parku Melechov, výška stromů je až 30 metrů. Prvním cílem poté, co jsme vyšli z lesa, byla osada Mstislavice, která je částí nedaleké obce Bojiště, pojmenované po bitvě, kterou tu v roce 1420 svedlo Zikmundovo vojsko s husity (ti díky pomoci kutnohorských havířů vyhráli), ale už v roce 1142 se tu prý v boji o moc (neúspěšném) utkala moravská knížata s českým Vladislavem II.
Všechny zveřejněné obrázky jsou řazeny podle toho, jak nás vedla nejkratší trasa městem tak, abychom se u všech mohli zastavit a při akci, která se bude konat v neděli 13. června, mohli podat informace účastníkům.
Dům prarodičů Gustava Mahlera je nedaleko náměstí, v současné době je v dosti neutěšeném stavu, na vývěsním štítě zůstala upoutávka na bývalé tetovací studio. Na náměstí patřil náš první pohled domu, který obývala Barbara Freischbergerová, teta Gustava Mahlera z matčiny strany.
Po válce sloužila synagoga jako skladiště, v roce 1991 byla prohlášena kulturní památkou, v roce 2000 otevřena, využívá se pro koncertní a výstavní účely.
Prošli jsme celým náměstím až k ulici Hrnčíře, která nás dovedla nejdříve ke katolickému, pak k židovskému hřbitovu.
Židovský hřbitov v Ledči nad Sázavou vznikl roku 1601, v devadesátých letech minulého století byl prohlášen kulturní památkou a začala jeho postupná obnova. Jsou zde pochováni Abraham a Terezie Herrmannovi a další členové tohoto rodu.
Následujících sedm fotografií je z webu mahlerfoundation.org – zachycují pomníky prarodičů Gustava Mahlera.
Židé se významně zasloužili o rozvoj Ledče – zde připomeňme jen výrobu obuvi a kartáčnického zboží – obě továrny vyráběly až do devadesátých let 20. století. Při návratu do města jsem udělala ještě několik obrázků:
Z vlakového nádraží jsme odjížděli v 15.35, při dojezdu do Jihlavy bylo 17.30. Trasa vycházky čítala 12 km, množství dojmů i pojmů je neměřitelné.
Míšo, doufejme, že se i zítřejší putování krajem Gustava Mahlera vydaří.
Díky za podrobné zpracování přípravné akce.
Iva
Díky za návštěvu, těším se tam!