Neděle 16. května 2021
Nezbývalo, než se přizpůsobit stávajícím protiepidemickým nařízením, proto v pozvánce, kterou organizátorka Bc. Ivana Svobodová rozeslala některým turistům, stálo:
V Kalendáři turistických akcí 2021 KČT, oblast Vysočina je na neděli 16. května naplánovaný 12. ročník „Po jihlavských stopách Gustava Mahlera, jeho rodiny a přátel“.
Již druhým rokem ve značné míře koronavirus komplikuje přípravu turistických akcí. Po zvážení všech možností jsme usoudili, že bohužel ani letos nemůžeme naplnit naše i vaše představy. Nechceme však 110. výročí úmrtí tak významného umělce, kterým Gustav Mahler byl, přejít z naší strany bez povšimnutí.Dovolte nám proto, abychom vás pozvali ke společnému uctění památky Gustava Mahlera, které se uskuteční 16. 5. 2021 od 14:00 hod. v Parku Gustava Mahlera v Jihlavě.
Téměř všichni oslovení přijali pozvání, a tak se nás sešlo šestnáct v parku za někdejšími jihlavskými hradbami, nedaleko pozůstatků synagogy, vypálené v březnu roku 1939, a od roku 2010, kdy uplynulo 150 let od narození Gustava Mahlera a byla zde instalována socha, vytvořená profesorem Janem Koblasou, nazvaného skladatelovým jménem.
Připomněli jsme si, že svět sice vnímá Gustava Mahlera jako vídeňského skladatele a dirigenta, ale prvních patnáct let jeho života je spojeno s Českomoravskou vrchovinou, kde žili i jeho předkové, a zcela platí věta, v této souvislosti řečená: Je jasné, že by byl někým jiným, kdyby se nenarodil na Vysočině.
Gustav Mahler měl v dětském a jinošském věku řadu úspěšných veřejných vystoupení v jihlavském městském divadle a v sále hotelu Czap (dnes Dělnický dům). Na zdejším židovském hřbitově jsou pochovaní jeho rodiče a sourozenci, kteří zemřeli v dětském věku. Do konce života se dirigent a skladatel, působící po celé Evropě i Americe, zajímal o dění v Jihlavě a zachoval si tu domovské právo.
Turistické „rodinné setkání“ v parku bylo velice příjemné – většina z nás se poté rozhodla navštívit Dům Gustava Mahlera (v domech č. 4 a 6 ve Znojemské ulici rodina Mahlerova bydlela), kde se měla ve výroční den úmrtní skladatelova (18. května) konat vernisáž výstavy Vladimíra Kiseljova Bratři vášně: Wagner–Bruckner–Mahler. Výstava vznikla jako doprovodná akce 20. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Mahler Jihlava 2021 – Hudba tisíců, byla už kompletně dokončená, a tak jsme byli jedni z prvních diváků.
Zahajovací koncert jubilejního dvacátého ročníku festivalu Mahler Jihlava 2021 se konal ve čtvrtek 20. května 2021 v Domě kultury. Symfonii č. 7 Gustava Mahlera v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava řízené Markem Štilcem jsme (za nevlídného počasí) vyslechli prostřednictvím velkoplošné obrazovky instalované před budovou Domu kultury – vstup nám nebyl kvůli koronavirovým omezením umožněn, výjimka, o niž žádali pořadatelé, byla zamítnuta.
V úvodu koncertu připomněl Jiří Vejvoda, že světová premiéra této symfonie se konala 19. září 1908 v Praze pod taktovkou samotného autora Gustava Mahlera.
Dalších pět koncertů už jsme si užili v krásném prostředí radniční Gotické síně (1. 6. Smetanovo trio), v kostele Povýšení sv. Kříže (9. 6. Leopold Koželuh: La Galathea – Wranitzky Kapelle a 11. 6. koncert Českého filharmonického sboru Brno s dirigentem Petrem Fialou), v refektáři hotelu Gustav Mahler (14. 6. F. V. Kramář z Kamenice u Jihlavy – Zemlinsky Quartet) a v Horáckém divadle (Julie Svěcená – housle, Lucie Silkenová – soprán, Boni pueri se sbormistrem Pavlem Horákem).