A také kamenná křížová cesta Na Kopci nad Mysliboří
6. listopadu 2021
Město Telč i celý kraj pod Javořicí má vždycky co nabídnout – i stálí, dlouholetí návštěvníci, k nimž se počítáme, objevují místa dosud neznámá – tentokrát korunovala náš výlet stezkami na Telčsku nově posvěcená křížová cesta (25. 9. 2021) mezi obcemi Studnice a Mysliboř.
Ale vlastně jsme se do Telče vydali oslavit několikanásobná turistická výročí, která se kvůli minulým koronavirovým zákazům mohla uskutečnit až v této době.
Letos slavili telčští turisté 100. výročí založení svého odboru – vznikl 7. 7. 1921. Dnes si zúčastnění na telčském náměstí Zachariáše z Hradce také připomněli, že se členové KČT na Vysočině už 30 let scházejí, aby v dohodnutých místech společně zahájili turistickou sezonu.
Další podstatná událost – dnes je 50. výročí pořádání dálkového pochodu Vysočinou k Telči.
V propozicích této dlouho očekávané akce bylo uvedeno, že zahájení je v 9 hodin – zbýval nám čas na návštěvu zámeckého parku, kde jsme s úctou pozdravili památnou Zachariášovu lípu s dutým kmenem, obvodem 770 cm a stářím asi 450 let – prý byla vysazena při narození syna majitele panství Zachariáše z Hradce (1527–1589). Strom se má stále čile k světu a bezesporu je nejcennějším v historickém parku, jehož renesanční podoba byla zachována při úpravách kolem roku 1900. (V článcích Listopadové pochody v Telči 2009 a Podzimní pochody v Telči 2010 jsou odkazy na obrázek lípy, parku a města v podzimním i letním období.)
Podle sdělení organizátorů z KČT Telč se zúčastnilo dnešní akce 230 lidí. S radostí jsme se tu potkali s mnoha známými – Anička z Bruntálu přijela asi z největší dálky, byli tu turisté, s nimiž se setkáváme na akci Za posledním puchýřem, také ti, kteří jezdívali na putování Krajem pětilisté růže, pozdravili jsme se s kamarády z Třebíče, Žďáru, Světlé, Humpolce, Pelhřimova a dalšími.
V 9.45 začínala u kašny na náměstí komentovaná vycházka Telčí – zopakovali jsme si při ní základní data z historie a užili si vtipných výrazů průvodkyně, někdejší učitelky.
Poté jsme se v sokolovně zaregistrovali a vykročili na vybranou trasu podle popisu, získaného od pořadatelů.
Cestou jsme si povídali a dobře se měli – počasí bylo velmi vlídné, s podzimní dobrou viditelností – všudypřítomné výhledy na Javořici a krajinu pod ní byly až dojímavě krásné.
Trasu, kterou jsme šli, už jsem několikrát popsala v minulých článcích, přiložím jen dva Františkovy náladové obrázky, na nichž je vidět, že den se opravdu vydařil.
Když jsme došli na začátek obce Mysliboř, odbočili jsme na silničku vedoucí k nově zřízené křížové cestě – měli jsme za to, že návštěva místa do kamene tesaného bude důstojným zakončením dnešního „trojvýročního“ dne.
Trochu o nedávné historii kopce ležícího mezi obcemi Studnice a Mysliboř:
V roce 2014 zde Noskovi postavili kříž, o rok později začali Libor Nosek a Ladislav Havlík budovat křížovou cestu – 14 zastavení vzniklo z kamenů pocházejících z blízkého okolí. Cestu, která vede mezi jednotlivými zastaveními, je možné považovat i za naučnou stezku, protože v lese nalezneme např. také „hmyzí hotel“ či jiné artefakty sloužící k poznávání přírody.
Uvedla jsem názvy jednotlivých zastavení, abychom správně ztotožnili kamenné útvary, které k nim stavitelé cesty vybrali – kromě křížů prý nejsou kameny nijak upravovány.
Související články:
Sochy Regionu Renesance,
Listopadové pochody v Telči 2014,
Vysočinou k Telči 2015.