Ta dvě městečka spojuje nejen turistická trasa – v minulém století patřily oba zámky rodině Stanglerových.
Pátek 11. listopadu a středa 28. prosince 2022
Kvůli turistické vycházce, kterou vždy na konci kalendářního roku pořádá Iva Svobodová, bylo potřeba prozkoumat trasu z Věže do Úsobí. 26. října jsme zamířily k úsobskému zámku od Černého rybníka a některé úseky se nezdály být z různých důvodů vhodné, tak jsme se rozhodly zkusit jinou přístupovou cestu.
Jely jsme v 8.22 vlakem z Jihlavy do Havlíčkova Brodu, tam jsme přestoupily na autobus do Věže.
Obec má málo přes 800 obyvatel, zámek, který je na návsi nedaleko rybníka, postavili na konci 17. století Vernierové poté, co jim po pádu Albrechta z Valdštejna a konfiskaci trčkovského majetku připadlo lipnické panství. Majitelé se pak střídali, posledním vlastníkem byla od začátku 20. století rodina Stanglerových. Těm byl v roce 1948 majetek zkonfiskován a od roku 1958 tu sídlí domov důchodců.
Všechny fotografie z trasy jsou dílem Ivy Svobodové – děkuji!
V té době jim patřil také velkostatek Kaliště i panství a zámek v Úsobí, který je cílem naší cesty – takže tato turistická akce měla též historický podtext. 🙂
Ve Věži jsme nastoupily na žlutě značenou turistickou trasu, hned za vesnicí se daly vlevo směrem k Ulrichovu mlýnu, vedle nějž je krásný Perlový potok, z cesty byly skvělé výhledy na Věž a kapli.
Za mlýnem jsme šly kousek do kopce a od rozcestníku se daly vpravo ke Koječínu.
Bylo krásně!! Listí barevné, žádný vítr, jen příjemný vánek.
V Koječíně jsme postály u památníku padlých v I. světové válce. Právě bylo 11 hodin a v Jihlavě na hlavním hřbitově začínala Pocta padlým vojákům – byl Den válečných veteránů, který se pravidelně slaví 11. 11. v 11 hodin a kterého se zpravidla zúčastňujeme. Dnes tam z naší party šla jen Míla Bradová.
Lesní cesty byly v dobrém stavu, jen na jedné velké pasece nastal problém se značením, ale trefily jsme se, sešly ze svahu a došly k hájence poblíž Přírodní památky Sochorov. U hájenky je zcela nová studánka, má spoustu vody, asi bude napájet i malý rybníček.
Prohlídly jsme si ten vzácný rybníček a cesta nás vedla do nádherného údolí s chatami – na konci je Pejchalův mlýn – několikrát jsme tam s Mirkem byli a vždycky je to až jímavé, ale i úsměvné podívání.
Od Pejchalova mlýna jsme šly po modře značené turistické trase směr Úsobí – nejdříve do kopce vykáceným lesem, pak přes koleje a dál až ke kapli sv. Anny. Odtud už to byly jen 4 km do Úsobí.
Okolí kaple, kolem níž protéká Úsobský potok, je zcela změněné – les napadený kůrovcem byl vykácen. S uspokojením jsme však zaznamenaly, že desky se jmény občanů z okolních obcí padlých ve válce 1914–1918 jsou obnovené a dobře čitelné.
Kolem hájovny Kukačka jsme mířily do Úsobí – na cestu se s námi vydala dvě odrostlá koťata, která se po dobrém ani po zlém nechtěla vrátit na svůj dvorek. Pak nám místní řekli, že cestu zpátky z Úsobí znají, je to způsob jejich vyprovázení kolemjdoucích. Tak snad se i tentokrát návrat zdařil.
Nedaleko hájovny, uprostřed pole, je památný javor klen srostlý ze sedmi kmenů. Stáří stromů je odhadováno na 130 let. Podle pověsti rostou na místě hromadného hrobu, ve kterém leží oběti epidemie cholery. Status památného stromu má tato srostlice od roku 1990.
Na návsi v Úsobí čekal podle domluvy Ivin manžel a zavezl nás domů.
Iva se rozhodla, že dnes prozkoumaná cesta bude ta pravá pro prosincovou vycházku.
Šel čas, nastal den D.
28. 12. 2022 se turisté vydali na vycházku beze mne, protože jsem si pořídila nepřeslechnutelný kašel, rýmu a bůhvícoještě…
Vše během akce proběhlo úspěšně a podle plánu, tím nejlepším průvodcem téměř čtyřiceti turistů byl majitel zámku Ing. Polák, také zdejší Šenk u Bílé paní nabídl účastníkům dobré služby.
Závěrem několik fotografií, které mi poskytli Věra a Jirka Veselí, spokojení účastníci akce.
Rekapitulace asi 10 km dlouhé trasy:
Související články:
Zámek Úsobí u Havlíčkova Brodu
Věž – Úsobí – Větrný Jeníkov
Snad se vydaří i letošní vánoční vycházka. Míla chce, abychom šli z Větrného Jeníkova do Humpolce. Budu ráda, když mě při přípravě zase doprovodíš.