Slavonice a Montserrat

Prohlídka historických pamětihodností města a vycházka na nedaleké poutní místo zasvěcemé Panně Marii Bolestné
Úterý 6. srpna 2024

Výlet pořádali Lída, Láďa a Lukáš Březinovi z KČT Tesla Jihlava. Vyjeli jsme v 6.21 z hlavního nádraží a bez přestupu jeli až do Slavonic, kde jsme byli krátce po půl deváté.

Při příchodu od nádraží nás vítaly dominanty města – farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a městská věž.

Lída zajistila paní z Íčka, která nás provázela po Slavonicích a asi půl druhé hodiny velice zajímavě vyprávěla. Začali jsme v kostele Nanebevzetí Panny Marie, původně románském, se zachovanými freskami ze 14. století.

Paní průvodkyně (v pruhovaném tričku) nejdříve uvedla hlavní historická data ze života Slavonic. Z náměstí do areálu kostela se vstupuje sloupovou síní, vlastně podchodem, protože kostel je obklopen věncem městských domů zbudovaných po jeho obvodu. Foto Iva

Vznik Slavonic se datuje ke konci 12. století – původně byly strážní osadou u obchodních stezek, trojlodní kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází ze 13. století.

Náhrobní deska na západní straně kostela.
Na oltáři farního kostela ve Slavonicích je 14 barokních plastik apoštolů a evangelistů. Foto Iva.

Bílkovská kaple, zasvěcená Panně Marii, byla postavena a na stěnách vyzdobena ve 2. polovině 14. století gotickými malbami.
V dnešním článku jsou fotografie Ivy Svobodové a Libušky Bohaté – děkuji oběma! I já jsem několik obrázků sesmolila.

Druhá sakrální stavba, kterou jsme navštívili, je hřbitovní kaple sv. Kříže, která byla po dokončené obnově oceněna jako památka roku 2014.

Hřbitovní kaple sv. Kříže ve Slavonicích byla postavena v roce 1702.
Do průčelí kaple sv. Kříže byl zabudován portál hřbitovní brány z roku 1586 s reliéfní sochařskou výzdobou a štíty Zachariáše z Hradce a Anny ze Šlejnic, na klenáku je mistrovská značka a iniciály LO = Leopold Österreicher.
Výmalba interiéru kaple sv. Kříže. Foto Iva.

Stavitel Leopold Österreicher se narodil asi v roce 1515 ve Slavonicích. Kombinací sklípkové klenby a klenby s visutým svorníkem vytvořil nový architektonický prvek, který uplatnil ve svých stavbách pro slavonické občany. Byl velmi výkonný a žádaný, jeho práce jsou na jihu Moravy i v Rakousku.

Od hřbitovní kaple jsme došli ulicí lemovanou historickými domy na náměstí Míru, tzv. dolní náměstí.
Slavonice jsou městská památková rezervace s renesanční architekturou a malebnými náměstími. V roce 2017 se staly historickým městem roku.

Na domech kolem náměstí jsme měli skvělé možnosti obdivovat unikátní sgrafita i slavnou sklípkovou klenbu v mázhausech domů, dílo Leopolda Österreichera.

V domě č. 480 na náměstí Míru (v přízemí je cukrárna) obdivují stovky turistů slavnou sklípkovou klenbu a fresky ze 16. století.
Foto Iva
Foto Iva
Foto Iva
Sklípková klenba v síni jiného slavonického domu. Foto Iva.

Dalším, velmi viditelným umělecko-historickým artefaktem, jsou slavonické kašny a městské brány.

Kašna se sochou Madony Immaculaty pochází ze 16. století, stěny jsou zdobeny reliéfy pětilistých růží pánů z Hradce. Štíhlý sloupek ve středu kašny údajně pochází z městského pranýře. Foto Iva
Horní náměstí, o němž nám průvodkyně vyprávěla u kašny sv. Floriána. Foto Iva.
Barokní kašna se sochou sv. Floriána na Horním náměstí nahradila na konci 18. století původní dřevěnou nádrž na vodu. Foto Iva
Horní náměstí s věží přistavěnou k farnímu kostelu na začátku 16. století.

Komentovanou vycházku městem zakončila paní průvodkyně výkladem o městském opevnění.

Zbytky hradebního opevnění u Jemnické brány. Foto Libuše

Opevňování města hradbami a příkopy začalo z příkazu krále Přemysla Otakara II. už ve 13. století, hradby odolaly roku 1423 i náporu husitských vojsk. Opevnění bylo obnoveno v 16. století.
Do města se vcházelo třemi branami – Rakouská se nezachovala, Dačická brána, zvaná též Červená; Jemnická brána, též Znojemská.

Nová výstavba, která zachovává historický ráz – dříve tu bývaly hradby, tedy zadní stěny jsou kamenné, ale uvnitř jsou moderní byty, tzv. startovací. Foto Iva
Dačická brána – nedaleko byla už v roce 1526 zřízena poštovní přepřahací stanice mezi Prahou, Vídní a Brnem. Foto Iva.

Nyní zařadím obrázky domů, které nás zaujaly svou historií či sgrafity.

Dům č. 563 na rohu ulice Boženy Němcové – původně renesanční s gotickým jádrem byl kolem roku 1750 přestavěn barokně. Je památkově chráněn.
V roce 1718 se v tomto domě (č.563) údajně narodila císařskému páru Alžbětě a Karlu VI. dcera Marie Anna, mladší sestra Marie Terezie.
Dům č. 520 z roku 1585 na Horním náměstí – mythologické výjevy podle Ovidiových Metamorfóz (Ikarův pád, sebevražda Ajaxova, Aeneas a Anchises), biblické výjevy a podobizny rakouských vévodů. Foto Iva
Renesanční dům z roku 1573 se sgrafitovou výzdobou na náměstí Míru nás přinutil k zastavení. Na třetím medailonu zprava je vypodobněn Martin Luther (1483-1546).

Po skončení komentované vycházky jsme podle doporučení vystoupili na městskou věž, abychom si lépe utřídili nabyté vědomosti a zorientovali se také v okolí města. Nahoru vede 144 točitých schodů + 32 dřevěných. Výhled skvělý – počasí výborné, vál svěží vítr, takže vedro bylo snesitelnější.

Na patě kamenné věže je erb soukeníků, kteří financovali výstavbu, nahoře je datum dokončení v roce 1549. Foto Iva
Horní náměstí s Jemnickou bránou. Foto Libuše
Náměstí Míru ve Slavonicích při pohledu z městské věže. Foto Iva.

Nemohli jme vynechat prohlídku luteránské modlitebny na Horním náměstí – dočkali jsme se zajímavého výkladu a uviděli nevšední malířskou výzdobu.
V přízemí renesančního domu č. 517 s atikovým průčelím a freskovou výzdobou z roku 1559 je prostorná síň, v níž je trvalá expozice starého zemědělského nářadí. Nad ní v patře je velký sál, kdysi užívaný jako protestantská modlitebna – evangelíci, kteří čerpají z odkazu Martina Luthera, jsou nazýváni luteráni.
Stanuli jsme před výjevy apokalypsy z Knihy Zjevení sv. Jana (21 nástěnných obrazů) z roku 1568.

Průvodkyně vysvětlila význam a poselství každého obrazu. Foto Libuše
Podlaha v modlitebně je původní cihlová, dřevěné stěny i záklopový strop též původní – kvůli trvanlivosti se prkna natírala volskou krví smíchanou se žlučí. Foto Libuše
Nástěnné malby, rozvržené do pásů, vyjadřují silné protikatolické cítění. Foto Libuše

Zdejší obyvatelstvo vyznávalo převážně evangelickou víru, majitelé panství byli však katolíci a tehdy platilo, čí panství, toho víra, takže luteráni zde neměli snadný život.

Prohlídka Slavonic pro dnešek skončila, Libuše nás památečně vyfotila.

Zleva Iva, Míla, František a Míša ve Slavonicích.

Velmi dobrý oběd v hotelu Alfa jsme korunovali zákuskem v cukrárně domu s vyhlášenou diamantovou klenbou. Pak jsme byli připraveni k asi 6 km dlouhé vycházce na nedaleký kopec Montserrat, kam nás přes obec Mutišov nasměrovala Lída.

Tak vypadá poutní kostel Panny Marie Bolestné při výstupu na kopec nazvaný Montserrat.

Kostel Panny Marie Bolestné byl na výšině mezi obcemi Cizkrajov a Mutišov postaven v roce 1651. Název je odvozen od legendy, podle níž majitel velkostatku v Bolíkově vykonal děkovnou pouť do španělského Montserratu poté, co přežil vážné zranění ve třicetileté válce. Ve Španělsku slíbil Panně Marii vystavět doma kapli. Ta byla záhy rozšířena na kostel, protože se tu začaly konat poutě. Při rozšiřování kostela vytryskl pramen v presbytáři – dodnes tam je studánka, k níž jsme mohli po schůdcích sejít.

V roce 1785 nechal Josef II. kostel zbořit, ale v polovině 19. století byl opět v novorománském slohu postaven – chodili sem převážně němečtí osadníci, po jejich odsunu začal kostel chátrat, ale nyní je už opraven. Foto Libuše
Průčelí poutního kostela Panny Marie Bolestné na Montserratu u Slavonic. Foto Iva
V lokalitě jsme byli mnohokrát, ale v interiéru kostela ještě nikdy, takže jsme si té možnosti hodně považovali.

Velmi vlídná paní kostelnice, která kvůli nám přišla z vedlejší vsi Mutná 🙂 (jak je ta čeština dokonalá!) na druhé straně kopce, dovolila výstup na kostelní kůr i k prameni pod oltářem a sdělila, že v sobotu 10. 8. 2024 mají pouť, takže kostel je vyštafírovaný, prý k večeru dovezou i koberec.

Vpravo vzadu otevírá kostelnice vchod k vyvěrajícímu prameni.
Iva vyfotila nádobu podobnou té, kterou jsme před několika lety viděli a obdivovali její krásu a eleganci při putování Českou Kanadou v obci Klášter v kostele Nejsvětější Trojice mezi Novou Bystřicí a Slavonicemi.

Vraceli jsme se zpátky do Mutišova, odkud jsme vlakem odjížděli do Jihlavy. Mutišov při vstupu do vsi inzeruje, že je bylinkovou obcí, ale my jsme se zastavili na Kryzanově farmě, kde se převážně prodávají masové a mléčné produkty a příslušně jsme se za dnešní výšlap odměnili. 🙂
O farmě se zmiňuji proto, že moje celoživotní kamarádka Marta má k tomuto kraji úzký vztah – její manžel pochází z tohoto jihočeského rodu.

K hezkým vzpomínkám přidáváme pamětní list od pořadatelů:

Související články:
(Nejen) za sochami Regionu Renesance II.
Česká Kanada

2 odpovědi na “Slavonice a Montserrat”

  1. To byl opravdu vydařený den a článek mi znovu připomněl, jak se my turisté máme dobře – můžeme putovat krásnou českou krajinou a poznávat tak skvělá místa!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*